Czy bez badania można stwierdzić, że choruję na zespół jelita drażliwego?

Od lat zmagam się niby z jelitem drazliwym. Wzdęcia gazy, ból brzucha po lewej stronie w nadbrzuszu, bóle są mocniejsze po posiłku. Po oddaniu stolca troszkę mija ale ból jest. Mam raczej zatwardzemia stolce tzw kulki. Nie miałam nigdy badania gastoskopi ani kolsnoskopi tylko usg i to mnie martwi czy bez badania można stwierdzić jelito drażliwe

Są odpowiednie kryteria służące do rozpoznania tej choroby.
Jeśli nie są spełnione lub występują objawy "alarmowe" należy rozszerzyć diagnostykę np. o kolonoskopię.

pozdrawiam.
wizytylekarskie.org