Czy bez konsultacji lekarza można zdiagnozować nerwicę?

  Witam, mam 32 lata. Mój problem polega na tym, że nie potrafię zapanować nad emocjami, szczególnie w stosunku do mojej najbliższej rodziny. Mam dwójkę dzieci - syna 11 lat i córkę 5 lat. W relacjach z córką nie mam problemów, natomiast w stosunku do syna często jestem agresywnie nastawiona, nie potrafię z nim rozmawiać, mam wrażenie jakby był obcym człowiekiem. W momencie kryzysowych sytuacji często nie potrafię zapanować nad słowami i czynami. Jestem osobą oschłą emocjonalnie, nie potrafię płakać nawet w bardzo trudnych sytuacjach, kiedy płacz mógłby mi pomóc. Mam pytanie: jak można sobie pomóc samemu bez udziału lekarza, bo zdaję sobie sprawę z moich zaburzeń emocjonalnych.

Witam!
Pisze Pani, że jest oschła emocjonalnie, jednak swoim najbliższym okazuje Pani swój gniew i frustrację. Takie trudne emocje, które pojawiają się w kontaktach z najbliższymi są zazwyczaj sygnałem, że coś dzieje się w psychice. Najłatwiej i bezpiecznie jest wyrzucać z siebie nagromadzone wewnętrzne napięcie na bliskich osobach. One nie zrobią Pani krzywdy, szczególnie dzieci. Jednak agresja, jaką kieruje Pani w ich stronę może wywoływać u nich poczucie niezrozumienia, odrzucenia i zagrożenia.
Warto, żeby zastanowiła się Pani, co takiego dzieje się z Panią i jak się Pani czuje. To Pani sama wie najlepiej, co takiego powoduje narastanie tak trudnych emocji. Może są to problemy w pracy, nadmiar obowiązków lub poczucie niezrozumienia ze strony innych osób. Warto starać się mówić o tym, co Pani czuje i jak może sobie z tym radzić. Nawet z dziećmi może Pani rozmawiać na takie tematy. Będzie to dla nich lepsze niż dotychczasowy sposób komunikowania emocji.
Zachęcam do korzystania z poradników psychologicznych mówiących o emocjach i ich wyrażaniu oraz do kontaktu z psychologiem lub telefonem zaufania. Możliwe, że spokojne rozmowy i wskazówki mogą pomóc w poprawie sytuacji w domu oraz wpłynąć pozytywnie na Pani samopoczucie.
Pozdrawiam

Szanowna Pani,

zastanawiam się, czy chciałaby Pani leczyć sama swój chory wyrostek robaczkowy, czy może jednak skorzystałaby Pani z pomocy chirurgicznej? Podobnie jest z problemami psychicznymi, wymagają specjalistycznego leczenia, farmakologicznego - lekarz psychiatra i/lub psychoterapeutycznego (psycholog/psychoterapeuta)
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia jako metoda leczenia.

Pozdrawiam serdecznie