Czy bez konsultacji mogę korzystać z tego suplementu?

Witam serdecznie. Mężczyzna, 24 lata. Ćwiczę 3-4 razy w tygodniu siłowo. Walczą o zbilansowaną dietę, ale nie jest ona idealna. Korzystam z Preparatu Witaminowego, ale osób ćwiczących. Chciałbym się dowiedzieć, czy bez konsultacji z lekarzem mogę korzystać z preparatu, który ma: 14 mg żelaza,180 mg magnezu,120 mg wapnia,80 mg witaminy C (ktora wspomaga wchlanianie żelaza) i 300 mg potasu,80 mg Niacyny i 15 mg cynku. Producentem jest sprawdzona marka dla kulturytów.Zwiazki są mleczanami. Dziekuje

Sylwester Kłos Dietetyk, Gdańsk

Witam serdecznie,

po opisie od Pana nie widzę problemu, może poza tym, że cynk lubi być samodzielnie i wtedy najlepiej działa, natomiast zdecydowanie łatwiej by było, gdyby Pan podał markę i nazwę i mówiąc szczerze ten preparat niewiele zawiera. 80mg witaminy C dla osoby trenującej to jest może 1/10 zapotrzebowania. Cynku chociaż 30mg i magnezu 300mg.

Pozdrawiam,
http://sports-med.pl/

Witam,

co do suplementów, to ważny jest skład kapsułki, czyli zapoznanie się z wszystkimi związkami, których użyto do jej wyprodukowania, ponieważ wszystkie te substancje obecne w kapsułce łyka Pan regularnie razem z witaminami. Mam na myśli wypełniacze, stabilizatory, antyzbrylacze - im mniej ich (najlepiej żeby nie było ich w ogóle w składzie) tym lepiej. Nie wiem o jakim suplemencie Pan pisze, jednak sugerowanie się tym, że stosują go kulturyści nie wnosi nic, jeśli ma słaby skład należy go zmienić. Kolejna kwestia czy zawiera alergeny jak np. laktoza w przypadku jej nietolerancji przez organizm należy zmienić preparat witaminowy. Sama suplementacja jest wskazana, zwłaszcza. jeśli uprawia Pan regularnie aktywność fizyczną, wówczas można uzupełnić niedobory. Taką suplementację można stosować bez konsultacji lekarza, jednak dieta powinna być na pierwszym miejscu. Jeśli chodzi o dobry preparat witaminowy to polecam Dr Best - Multiple (to preparat z dużą dawką witamin, świetnie uzupełnia niedobory, poza tym wszystkie są w odpowiednich formach, łatwo przyswajalnych przez organizm), bez alergenów, sztucznych barwników i innych zbędnych substancji obciążających organizm.

Pozdrawiam,
Wiktoria Kreft
dietetyk kliniczny
www.sports-med.pl

Dzień Dobry,

proszę pamiętać, że wchłanialność składników z suplementów jest niewielka w związku z czym nie zastąpią one prawidłowej diety. Warto byłoby ocenić Pana dietę i sprawdzić, w które składniki jest ona niedoborowa i dopiero wtedy ewentualnie zalecić celowaną suplementację.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr Natalia Główka
www.nutricus.pl