Czy bezpiecznie jest profilaktycznie zażywać aspirynę?

Witam, Jestem osobą otyłą (BMI 36), w najbliższym czasie czeka mnie długą podroż samolotem - 12 godzin. Dużo czytałam o zakrzepicy u osób otyłych, więc bardzo się martwię. Co mogę zrobić aby uniknąć powstania skrzepu podczas lotu? Czy bezpiecznie jest profilaktycznie zażywać aspirynę?

Magdalena Mroczek

Podczas lotu oraz przez kilka kolejnych dni można nosić rajstopy uciskowe. Co do przyjmowania aspiryny przed podjęciem decyzji należy najpierw skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który sprawdzi czy nie ma interakcji z przyjmowanymi lekami czy innych przeciwwskazań.

Lek. Tomasz Budlewski

Bardziej heparynę drobnoczasteczkowa, proponuje udac sie do learza rodzinnego.

Lek. Katarzyna Szymczak

Sugeruję w czasie lotu co jakiś czas prostować nogi, robić krótki spacer po samolocie, ubrać się wygodnie, nie ma zaleceń co do stosowania profilaktycznie aspiryny u osób otyłych. Do rozważenia byloby podanie heparyny jeśli w wywiadzie była zatorowosc.
Pozdrawiam