Czy bezsenność jest objawem początkowym cukrzycy?

Od jakiegoś czasu mam problemy ze snem, zasypiam dość łatwo, niestety po jakimś czasie się budzę i nie mogę zasnąć, tak naprawdę w ciągu ostatnich 2 lat tylko kilka razy spałam normalnie. Wyczytałam, że bezsenność może być objawem początkowym cukrzycy, proszę o potwierdzenie lub wykluczenie takiej ewentualności - jeżeli tak jest, to gdzie powinnam się udać i jakie badania wykonać?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Cukrzyca często początkowo przebiega bezobjawowo lub objawy są mało charakterystyczne - pojawia się osłabienie, spadek wydolności fizycznej, senność, zwiększone pragnienie czy wielomocz. Więcej na ten temat między innymi w poniższym artykule:
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-cukrzycy.

W przypadku cukrzycy raczej występuje nadmierna senność albo w przypadku bardzo wysokich wartości glikemii lub odwrotnie, bardzo niskich, może dochodzić do śpiączki.

Jednak zawsze lepiej cukrzycę wykluczyć, szczególnie jeżeli występuje zwiększone ryzyko jej występowania. Wskazana jest wizyta u lekarza rodzinnego w celu wyjaśnienia, jaka jest przyczyna dolegliwości.

Pozdrawiam