Czy bieganie i jazda na rowerze mogą pogłębiać haluksa?

Witam. Czy bieganie i jazda na rowerze mogą pogłębiać haluksa ? Chciałbym w przyszłym roku w maju pobiec w maratonie na 15 km, dlatego rozpocząłem amatorski trening (bieg i jazda na rowerze). Mam haluks lewej stopy ale nie kwalifikuje się jeszcze do interwencji chirurgicznej. Czy w związku z treningiem ten stan może się pogorszyć ? Mam lekką nadwagę, 82 kg przy 173 cm wzrostu i mam nadzieję że zniweluję to w trakcie powyższego treningu, co zapewne korzystnie wpłynie na rozwój haluksa. Dziękuję

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, intensywne bieganie jest niestety niewskazane może przeciążać nie tylko przodostopie, ale i całą stopę oraz staw skokowy. Nadwaga niestety również niekorzystnie wpływa na haluksy. Natomiast pływananie jest jak najbardziej wskazane.