Czy bieganie pomaga schudnąć?

Cześć. Mam 17 lat, 169 cm wzrostu i ważę 68 kg. Nie stosuję żadnej diety i na razie nie ćwiczę. Na brzuchu mam wałek tłuszczu i strasznie grube nogi:(. Jak zrobi się trochę cieplej i będę miała warunki (bo na razie dookoła leży śnieg) mam zamiar zacząć biegać. I moje główne pytanie brzmi czy bieganie jest najlepszym sposobem na szczupłe nogi? Czy ono mi pomoże zrzucić na wadze? Dodam że nie interesuje mnie żadna dieta i nie chcę zyskać mięśni na nogach, tylko je wyszczuplić i zrzucić trochę kg. Jak robi się na dworze cieplej ja samoistnie zaczynam mniej jeść, np.: w wakacje, to jem może raz dziennie, dlatego nie każcie mi stosować jakieś wyznaczonej diety. Chcę do wakacji schudnąć o jakieś 8 kg. Czy uda mi się to poprzez bieganie i ewentualnie poprzez przestrzeganie jakiś norm w jedzeniu? (np.: zero słodyczy, 1,5l wody dziennie, 5 posiłków, owoce i warzywa). Proszę o odpowiedź na wszystkie pytania:) I liczę na porządne wyjaśnienie;). Z góry bardzo dziękuję. Jeszcze dodam, że jak bym zrzuciła troszkę tłuszczyku z brzucha poprzez bieganie, mam zamiar zacząć 6 Weidera (już sobie to wszystko zaplanowałam:) tylko czy te bieganie pomoże..
17 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Panią wartości masy ciała i wzrostu wynosi 23,8. Biorąc pod uwagę, że norma mieści się w granicach 19-24,5, oznacza to, że Pani masa ciała jest prawidłowa. Nie powinna się Pani zatem odchudzać. Jeżeli chce Pani jednak zmienić swoje nawyki żywieniowe oraz podjąć regularną aktywność fizyczną, na pewno korzystnie wpłynie to na Pani zdrowie.

Proponujemy zatem, by opierała się Pani na zasadach zdrowego żywienia, które opisuje piramida zdrowego żywienia. Zgodnie z jej zaleceniami:
- jedz 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach i nie podjadaj między nimi,
- wyeliminuj z diety słodycze, ciasta, desery, słodzone napoje oraz słone przekąski (chipsy, paluszki, solone orzechy, fast food’y) będące bogatym źródłem soli i tłuszczu,
- ogranicz spożycie tłuszczu - wybieraj chude gatunki mięs, ryby, chudy nabiał,
- jedz dużo warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych,
- pij wodę mineralną, soki bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe, unikaj coli i gazowanych napojów,
- unikaj potraw smażonych (placków ziemniaczanych, naleśników, panierowanego mięsa), jedz produkty gotowane, duszone lub pieczone.
Jeżeli zaś chodzi o aktywność fizyczną, bieganie jest formą poprawiającą kondycję oraz modelującą wszystkie grupy mięśni. Najważniejsze, by pamiętała Pani o tym, że by aktywność fizyczna przyniosła efekty, musi być regularna i systematyczna.