Czy biegunka mogła osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Witam serdecznie!

Od długiego już czasu biorę tabletki antykoncepcyjne. Przyjmuję je o 20.00. Ostatnio 5 godzin po przyjęciu tabletki (6 tabletka z opakowania) wystąpiła u mnie biegunka, wodnista, lecz było jej naprawdę bardzo mało i był to jednorazowy incydent. Czy w takim wypadku mam powody do zmartwień? Czy to, że przyjmuję tabletki wieczorem, może sprawiać, że wchłaniają się one wolniej? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie!

Witam serdecznie! Metabolizm faktycznie ulega spowolnieniu w godzinach wieczornych i nocnych. Producenci tabletek antykoncepcyjnych nie różnicują jednak schematów postępowania w przypadku pominięcia tabletki w ciągu dnia i w nocy. Przyjmuje się, iż do całkowitego wchłonięcia tabletka potrzebuje pełnych 4 godzin. W opisanej przez Panią sytuacji nie doszło zatem do osłabienia skuteczności preparatu, a zatem nie ma Pani powodów do zmartwień. Pozdrawiam