Czy bierne palenie może mieć wpływ na rozwój płodu?

Jestem w 29 tc i do tego czasu byłam biernym palaczem (wiem, że to jest to jakbym sama paliła) przez mojego teścia, który nie chciał przestać palić w domu, pomimo naszych próśb. Wyniki badań mam dobre, według usg dzidzia rozwija się dobrze i obecnie waży 1.500 kg.
Czy jest jeszcze szansa, że urodzi się zdrowe i wolne od nikotyny?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Jak powszechnie wiadomo palenie w ciąży ma negatywny wpływ na jej przebieg. Badania donoszą, że palenie bierne ma również teratogenny wpływ na płód. Jest on podobny jak w przypadku palenia czynnego.
Ponieważ każdy organizm jest inny oraz ma indywidualną tolerancję na dym tytoniowy nie można jednoznacznie stwierdzić, że Pani dziecko urodzi się z defektem, bądź innymi problemami zdrowotnymi. Niestety, przy tak długiej ekspozycji na dym tytoniowy, nie można wykluczyć, że wpływ palenia da o sobie znać po urodzeniu w postaci problemów w rozwoju, czy chorób.