Czy bilirubina na poziomie 14,28 u noworodka mogła spowodować uszkodzenie mózgu?

Ja i mój mąż mieliśmy konflikt serologiczny, dziecko po urodzeniu miało wysoki pozim bilirubiny 8,4, następnie 14,28. Badania, które robiłam w czasie ciąży nie wykazywały, że mój organizm wytwarza przeciwciała. Posiadam grupę krwi A Rh(-), natomiast dziecko AB Rh(+). Wydawało się, że córka urodziła się zdrowa, lecz po kilku miesiącach zauważalne było opóźnienie ruchowe, później psychoruchowe i napady padaczki od 3. roku życia. Dziś ma już 16,5 roku i orzeczenie o upośledzeniu umiarkowanym. Czy w jej przypadku mogło dojść do choroby hemolitycznej? Niestety nigdy nie stwierdzono przyczyn upośledzenia mojej córki.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

W Państwa sytuacji nie doszło do wytwarzania przeciwciał odpornościowych przeciwko antygenowi D na krwinkach córki (badania w trakcie ciąży były ujemne). Ponadto wartości stężenia bilirubiny, które Pani przytacza, są wartościami typowymi dla tzw. żółtaczki fizjologicznej noworodków, która występuje u prawie wszystkich dzieci. Typowo do 3.-4. dnia życia stężenie bilirubiny może zwiększyć się do 18 mg/dl i jest to zjawisko zupełnie prawidłowe.

Uszkodzenie mózgu związane z żółtaczką jest możliwe, ale występuje tylko w sytuacjach, gdy stężenie bilirubiny znacznie przekracza przytoczone przez Panią wartości. Może się tak stać, jeśli dziecko jest wcześniakiem lub połączenie bilirubiny z białkami transportującymi (albuminami) jest zrywane. Dzieje się tak pod wpływem niektórych substancji (np. sulfafurazolu, ceftriaksonu, kwasu acetylosalicylowego, wolnych kwasów tłuszczowych i jonów wodorowęglanowych w stanach głodzenia u dzieci z posocznicą lub kwasicą). Objawy uszkodzenia mózgu pojawiają się wcześnie i są to: apatia, niechęć do jedzenia oraz wymioty.

Podsumowując: w Państwa przypadku nie występowały czynniki usposabiające do wystąpienia uszkodzenia mózgu związanego z żółtaczką, a sama hiperbilirubinemia nie przekroczyła wartości fizjologicznych dla wieku noworodkowego. Wydaje się zatem, że późniejsze upośledzenie umysłowe Państwa córki jest zjawiskiem niezależnym.