Czy biofeedback pomaga przy ADHD?

Witam serdecznie, moje pytanie dotyczy tak zwanego treningu biofeedback. Dowiedziałam się o nim parę dni temu. Mam syna (10 lat) z ADHD, stwierdzone przez lekarza psychiatrę, na razie nie jest leczony farmakologicznie, jest dzieckiem trudnym i w domu, a jeszcze bardziej w szkole, ciągła nadpobudliwość, brak koncentracji, agresja, nie umie zorganizować sobie zabawy, dokucza. Można by wyliczać bardzo dużo tych złych objawów. Proszę, jeśli to jest możliwe, o opisanie tego treningu, jakie są potrzebne badania, żeby przystąpić do biofeedback'u.

Dziękuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Panią!

Trening biofeedback może być elementem terapii, jednak o włączeniu go do terapii powinien zadecydować psychoterapeuta prowadzący. Terapia dziecka z ADHD jest trudna i pracochłonna, dlatego niezwykle istotne jest, aby dziecko przebywało pod stałą opieką tego samego psychoterapeuty, który będzie kontrolował proces terapii oraz pomoże w podjęciu decyzji dotyczącej leków, jak również po ewentualnym ich wprowadzeniu, będzie monitorował ich wpływ na zachowanie dziecka.

Sam trening biofeedback jest formą behawioralnej nauki - "programowania" fal mózgowych. Za pomocą wideozabawy - gry wideo, neuroterapeuta nagradza, a tym samym stymuluje pożądane częstotliwości fal i hamuje niepożądane. Metoda biofeedback jest zupełnie bezbolesna, polega na przyklejeniu elektrod do głowy dziecka, które pozwalają na oglądanie i analizowanie fal mózgowych na ekranie.

Praca z dzieckiem z ADHD odbywa się na wielu płaszczyznach i często wymaga współpracy kilku specjalistów. Ogromną rolę odgrywa także, a może przede wszystkim, wychowanie w domu oraz współpraca z nauczycielami w szkole. Ze względu na powyższe sugerowałabym, aby zapisała Pani syna do psychoterapeuty specjalizującego się w terapii dzieci z ADHD, oraz aby Pani zapisała się na warsztaty dla rodziców dzieci z adhd. Wiedza zdobyta w trakcie takich warsztatów pomoże Pani w rozmowach z nauczycielami oraz wyposaży w odpowiednie metody wychowawcze, które sprawią, że zarówno Pani, jak i synowi, będzie dużo łatwiej funkcjonować.

Pozdrawiam.