Czy ból brzucha i sinienie rąk to Zespół Jelita Drażliwego?

Witam! Od ponad roku stwierdzono u mnie IBS , jednak wydaję mi się ,że nauczyłam się z tym żyć . Jednak objawy wróciły około miesiąca temu, byłam u gastrologa i zalecono mi dietę ANTY FODMAP . Stosowałam diete, miałam probiotyki oraz tygodniowy antybiotyk (Xifaksan) , jednak objawy nie przeszły , jedynie to,że nie mam luznych stolców , które miałam kilka razy dziennie . Jednak ból brzucha jest . Sporo się denerwuje nawet najmniejszymi rzeczami , mam wtedy sine ręce , robi mi się zimno , ciało drży i zaczyna sie ból brzucha . Czy to jest Zespół Jelita Drażliwego ? i czy ma takie objawy ,których nie da się złagodzić ?

Lek. Michał Lenard

W diagnostyce zespołu jelita drażliwego ważne jest wykluczenie innych możliwych przyczyn objawów ze strony przewodu pokarmowego. Jeżeli nie zostało to zrobione, sugeruję ponowną wizytę u gastrologa, który wykona odpowiednie badania, postawi diagnozę i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam!