Czy ból brzucha i wymioty są wynikiem dużych ilości buraka w posiłku?

Witam, Dwa dni temu kurier przyniósł mi wyciskarkę wolnoobrotową. Nie mogłam się już doczekać, kiedy wprowadzimy w nasze życie zdrowe soki. Pierwszy sok zrobiłam wczoraj ( 1 jabłko, 2 marchewki, 2 gruszki, 2 kiwi i 1/4 buraka. Z tego uzyskałam 1,5 szklanki. 1 szklanka dla męża. Dla siebie dorobiłam do połowy sok z całego buraka. Dodatkowo wypiłam też sok z 2 pomidorów. Taki szał próbowania. Sok wypiłam bardzo szybko. Na obiad jadłam też ćwikłę. Od razu po wypiciu odczuwałam pieczenie w gardle i miałam wrażenie, że jest lekko opuchnięte. Po ok 4 godzinach zaczął bolec mnie brzuch, ktory zrobił się nadęty. Po 5 godzinach zaczęły się wymioty. Dzisiaj jest już lepiej choc mam wrażenie lekko obolałego żołądka. Proszę o informację czy może to być skutek zbyt dużej ilości buraka (czytałam wcześniej artykuł i wiedziałam, żeby nie pić go samego). Proszę o radę czy są jeszcze jakieś inne warzywa, które mogą powodować taką reakcję. Mam nadzieję, że moja przygoda z sokami potoczy się lepiej. Pozdrawiam Ewelina

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Ból brzucha po wypiciu soków może między innymi wynikać z nadmiernej ich ilości (zbyt duża ilość błonnika również nie jest korzystna dla zdrowia, zwłaszcza jeśli wcześniej było go mało w diecie) oraz zbyt dużego wypicia naraz. Lepiej dzielić je na małe porcje, przynajmniej na początku.
U niektórych osób występuje chwilowe gorsze samopoczucie po soku z buraka, ale ciężko mi stwierdzić czy tak jest u Pani. Proszę obserwować organizm, a jeśli nie poczuje się Pani lepiej, udać się do lekarza. Warto zresztą przy okazji wspomnieć mu o tym fakcie.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka