Czy ból brzucha może powodować trudności z zajściem w ciążę?

Witam serdecznie! Mam pytanie, od 6 miesięcy staramy się z mężem o dziecko, póki co bez efektów. Byłam wielokrotnie już u lekarzy (okazało się, że mam jednego mięśniaka wielkości 1cm) co mnie załamało, mimo zapewnień, że nie przeszkadza on w zajściu w ciążę, zrobiłam badania tarczycy, prolaktyny, progesteronu oraz bakteryjne pochwy i cewki moczowej - wszytko w normie. Nigdy nie stosowałam antykoncepcji hormonalnej. Martwią mnie bóle podbrzusza (podobne do tych przed okresem), które pojawiają się zaraz po owulacji (która jest potwierdzona zarówno testami owulacyjnymi, jak i pomiarem temperatury). Takie pobolewania otrzymują się aż do okresu. Tak wiec zaraz po owulacji wiem, że nic z tego :( Proszę o poradę, czy takie bóle to coś nieprawidłowego i czy mimo to mogę mieć nadzieję na ciążę? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!
Z tego co Pani opisuje, na razie nie ma powodów do zmartwień.
Pobolewanie podbrzusza w okresie okołoowulacyjnym nie jest zjawiskiem niepokojącym.
Również mięśniak, który został u Pani zdiagnozowany nie powinien stwarzać problemów, aby doszło do zapłodnienia gdyż jego rozmiar jest mały.
Należy jednak pamiętać, że podczas ciąży mięśniaki mogą się powiększać co wymaga częstej kontroli ginekologicznej.

Diagnostykę w kierunku niepłodności zaczynamy w momencie, kiedy para stara się o potomstwo bez skutku po 12-miesięcznym okresie regularnego współżycia, tj. 4-5 stosunków tygodniowo.

W Pani przypadku nie ma powodów do zmartwień.Wyniki badań są prawidłowe. Jednak jeżeli po 12- miesiącach nie uda się Pani zajść w ciążę, warto poddać badaniu płodności partnera.

Warto również pamiętać, że stres i przemęczenie mogą również wpływać na trudności z zajściem w ciążę.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam!