Czy ból brzucha, nudności i wymioty mogą być objawem pasożytów?

Witam. Kilka dni temu na wakacjach po wypróżnieniu i spuszczeniu wody w toalecie znalazłam coś co wygląda jak glizda ludzka. Ok 5 cm długości, cienkie, białe, lekko różowawe, wiło się. Pomyślałam, że to może z kanalizacji, w końcu hotel w Grecji ale zważywszy na moje dolegliwości trochę się waham. Od zawsze miałam dość wrażliwy żołądek ale od ok 9 miesięcy występują u mnie nietypowe bóle brzucha z lewej strony, jak określił to lekarz o ile dobrze pamiętam w zgięciu śledzionowym. Dodatkowo są częste nudności (ostatnio przed wyjazdem na wakacje przy naprawdę niewielkim stresie aż wystąpiły wymioty i ostry ból brzucha), irytujące wzdęcia i gazy. Byłam z tym problemem u lekarza ok miesiąc temu, wykonałam morfologię -obniżone erytrocyty i bazofile, a podwyższone limfocyty. Cała reszta w normie. O badaniu kału jest tylko informacji o krwi utajonej-brak. Czy te badania kału dotyczyły też pasożytów? Czy na nie trzeba zrobić osobne badania? Lekarz stwierdził, że badania są w porządku i zaproponował kolonoskopię lub gastroskopię ale stwierdził, że to najpewniej jelito drażliwe, tym bardziej że wszystko nasila się w stresie, więc na dodatkowe badania się nie zdecydowałam. Usg jamy brzusznej w porządku. Co w takim wypadku powinnam jeszcze zrobić? Chłopak miał też miesiąc temu badania krwi na pasożyty- negatywne. Czy lekarz ponownie zleci badania krwi czy kału? Proszę o pomoc.

Jeżeli obawia się pani zakażenia pasożytami to proszę pójść do laboratorium i oddać kał do badania w kierunku jaj i larw pasożytów oraz antygen lamblii. Kał do badania trzeba zanieść trzy razy, co najmniej, chyba że już w pierwszej próbce wyjdzie wynik dodatni. Kał proszę oddawać to cztery siedem dni. Pozdrawiam