Czy ból brzucha w okresie ciąży jest normalny?

Witam.
Mam 26 lat i staramy się z mężem o dziecko. 22 lutego byłam u ginekologa na badaniach i nic mi nie powiedział, że jestem w ciąży. Od ponad 1,5 tyg spóźnia mi się okres, zrobiłam test i wyszedł pozytywny, ale martwię się bólami w okolicach brzucha. Nie są to bóle długo trwające zazwyczaj kilka sekund, ale mam uczucia jakbym miała dostać miesiączkę.

Czy wskazana jest wizyta u lekarza?

Witam!

Skoro test ciążowy wypadł pozytywnie, oznacza to że zarodek zagnieździł się w ścianie macicy. Jeżeli okres spóźna się od 1,5 tygodnia, zakładam, że miał wystąpić 25-26 lutego. W takim razie do zapłodnienia doszło około 12-13 lutego (owulacja zachodzi na 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia kolejnego cyklu). W takim przypadku ginekolog nie mógł zauważyć żadnych zmian w Pani organizmie w niecałe  2 tygodnie po zapłodnieniu, ponieważ jeszcze nie wystąpiły. Wówczas zarodek dopiero był w trakcie zagnieżdżania się w macicy, i nie towarzyszą temu żadne objawy w badaniu ginekologicznym (ewentualnie mogła Pani w tym czasie obserwować niewielkie plamienie). Najwcześniejszym objawem ciąży jest brak krwawienia miesięcznego.

Dolegliwości bólowe w podbrzuszu przypominające bóle menstruacyjne mogą towarzyszyć wczesnej ciąży. Są oznaką wzrastania płodu i powiększania się macicy. Po jakimś czasie dołącza się uczucie pociągania w okolicy pachwin (co jest wyrazem napinania więzadeł macicy).

Jednak ból może być też oznaką zbliżającego się poronienia (dość częste w I trymestrze) lub ciąży pozamacicznej. Jeżeli dolegliwości będą się nasilać lub dołączy się krwawienie lub plamienie z dróg rodnych należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Ze względu na powyższe ryzyko powinna Pani skontaktować się z lekarzem ginekologiem. Na tym etapie ciąży (4-5 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki) możliwe jest uwidocznienie pęcherzyka ciążowego za pomocą badania USG wykonanego głowicą dopochwową. W tak wczesnej ciąży USG przeprowadza się się w celu oceny rozwoju zarodka, gdy wystąpiły niepokojące objawy jak ból brzucha lub krwawienie z dróg rodnych. Można też wykluczyć ciążę pozamaciczną oraz zaobserwować ewentualne oznaki zagrażającego poronienia.