Czy ból głowy to faktycznie objaw nerwicy?

Boli mnie głowa od miesiąca. Miałam robiony rezonans magnetyczny, który nic nie wykazał. Lekarz powiedział, że to nerwica. Tak się ucieszyłam, że nic nie znaleźli, że zaczęłam skakać z radości i nagle mi coś strzeliło w głowie i huknęło, że zaczęłam się zwijać z bólu. Poszłam spać, ale na 2. dzień boli jeszcze mocniej. Czy mógł mi się utworzyć od tego krwiak mózgu? (29 lat)

Witam!

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dolegliwości mają tło nerwicowe - świadczyć może o tym wcześniej postawione rozpoznanie, a także nasilone objawy w sytuacjach stresowych oraz lęk przed chorobą. W takiej sytuacji - po ewentualnym wykluczeniu chorób somatycznych należałoby udać się do psychologa/psychiatry, a najlepiej do psychoterapeuty (optymalnie certyfikowanego psychoterapeuty, lista nazwisk znajduje się na stronie Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutycznego) i z nim omówić kwestię występujących dolegliwości. W zaburzeniach nerwicowych często jest tak, że procesy nieświadome wpływają na zachowanie i występowanie objawów somatycznych. W przebiegu terapii uświadomienie konfliktów prowadzi do usunięcia/zmniejszenia nasilenia dolegliwości.

Pozdrawiam serdecznie!