Czy ból jądra może być spowodowany częstą masturbacją?

Witam, mam 20 lat od jakiegoś czasu odczuwam lekki ból prawego jądra. Jest ono większe i wyżej położone od lewego. Nie ukrywam, że często się masturbuję. Czy to może być tym spowodowane? Ból nie jest długi dosyć szybko przechodzi.
20 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Przewlekły ból jądra to dość częsta przypadłość wśród mężczyzn. Niejednokrotnie trudno jednak ustalić bezpośrednią jego przyczynę. Jednym z wymienionych objawów na pewno nie musi się Pan martwić: jądra u większości mężczyzn położone są asymetrycznie – najczęściej prawe położone jest wyżej od lewego (wynika to z różnic w ułożeniu naczyń po prawej i lewej stronie ciała). Niepokojący może być natomiast ból i powiększenie jądra, zwłaszcza jeśli utrzymuje się powyżej trzech miesięcy i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nie pisze Pan o tym, w jakich okolicznościach pojawia się ból. Jeśli ma to miejsce po długim siedzeniu czy w każdych warunkach, w których dochodzi do długotrwałego ucisku jądra ,może to wynikać z zaburzenia odpływu krwi. Najlepszym sposobem jest wtedy unikanie takich sytuacji i noszenie luźnej odzieży. Inną przyczyną może być jednak długotrwały wzwód prącia i podniecenie seksualne, które również prowadzą do przekrwienia i obrzęku. Powtarzające się urazy jąder również mogą powodować przewlekły ból. Niezwykle ważne jest jednak wykluczenie innych chorobowych przyczyn, jak rozwijająca się przepuklina pachwinowa (która często manifestuje się trudnym do zlokalizowania dyskomfortem w okolicy moszny i uczuciem pełności), kamica moczowodowa, żylaki powrózka naczyniowego czy zapalenie. Jeśli opisywane przez Pana objawy nie ustępują nawet po zaprzestaniu masturbacji warto skontaktować się z lekarzem urologiem, który może zlecić dodatkowe badania.