Czy ból jajnika może być poważnym zagrożeniem?

Witam! Od kilku dni momentami boli mnie prawy jajnik. Jakieś 3 lata temu podczas USG dopochwowego lekarz wykrył u mnie jakieś pęcherzyki, ale ja nie kontynuowałam leczenia, bo badania były dla mnie zbyt bolesne. Po dość krótkim czasie ból ustąpił. Aż do teraz. Oprócz bólu jajnika, który najsilniejszy jest podczas stosunku, pojawiła się też biała gęsta wydzielina. Dziś wieczorem z ciekawości wzięłam lusterko, żeby zobaczyć, czy wszystko wygląda normalnie i doznałam szoku, gdyż przy "wejściu do środka" tkanka jest jakaś dziwna, jakby pochręptana, kolor za to ma normalny. Co to może być i czy jest to groźne??????????? Dodam tylko, że boję się iść do lekarza ze względu na ból towarzyszący badaniom oraz brak delikatności u wszystkich ginekologów, z jakimi dotychczas miałam do czynienia. Dziękuję
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niestety, zaniedbywanie takich dolegliwości może być niekorzystne - zarówno dla samego Pani zdrowia, jak i dla możliwości w przyszłości zajścia w ciążę.

Jeżeli chodzi o sprawę obecną: należy wykluczyć zapalenie przydatków - nieleczone może zmniejszać płodność, sprzyjać ciąży pozamacicznej oraz powodować np. zespół bólowy miednicy mniejszej, który leczy się miesiącami nieraz oraz inne, rzadsze. Trudno też powiedzieć, czy zwiększona bolesność, jaką Pani odczuwała nie była np. spowodowana toczącym się procesem chorobowym. Dodatkowo może współtowarzyszyć obecnie infekcja w obrębie pochwy i sromu, co się objawia upławami i dyskomfortem w tej okolicy. Ważne też, by wyjaśnić sprawę przed lat, co to były z torbiele.

Dlatego ważne jest, by jednak zgłosiła się Pani do ginekologa w celu dalszej diagnostyki oraz wdrożenia ewentualnej terapii - przed badaniem proszę uprzedzić ginekologa, że jest Pani wrażliwa na ból, ale w takich przypadkach odpowiednie postępowanie jest najważniejsze.

Serdecznie pozdrawiam!