Czy ból piersi może być spowodowany zmianą klimatu?

Witam! Od około połowy cyklu odczuwam ból piersi podobny do tego przed miesiączką, moje obawy związane są z tym, że takie coś zdarzyło mi się pierwszy raz. Zawsze odczuwam ból piersi przed okresem, a nie w trakcie cyklu. Dodam, że ostatnia moja miesiączką rozpoczęłą się 14 lipca. Mój cykl jest nieregularny jednak zawsze w okolicach około 31-35 dni. Podczas tego cyklu odczuwałam także ból jajników. Dodam, że ostanio wróciłam z wakacji - może to właśnie jest związane ze zmianą klimatu?

Denerwuje się tym, ponieważ podczas wspólnych wakacji z moim chłopakiem dotykaliśmy się, wykonując takie ruchy jak podczas normalnego stosunku jednak on był ubrany w spodnie do kąpieli i w normalne majtki, a ja byłam w stroju kąpielownym. Wydaje mi się, że on nie miał wytrysku, ponieważ nigdzie tego nie zauważyłam. Czy nawet gdyby go miał istaniałby możliwość, że mogłam zajść w ciążę? Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z Pani opisu wnioskuje, że ból piersi ma charakter cykliczny. Jest on odpowiedzią na zmiany hormonalne zachodzące w cyklu misiączkowym. Jego wcześniejsze pojawienie się w tym cyklu może być związane z wakacyjną zmianą klimatu i towarzyszącym jej mocniejszym wyrzutem hormonów.

Jeżeli ból jest bardzo dokuczliwy można zastosować kilka "sztuczek" by go zmniejszyć - należy ograniczyć spożywanie soli, kofeiny (kawa, herbata, czekolada, cola), ograniczyć spożycie tłuszczu oraz zrzucić zbędne kilogramy. Niektóre kobiety wskazują, że suplementowanie witamin B1, B6 i E pomaga złagodzić ból. Może też pomóc lepsze dopasowanie stanika.

Bardzo intensywny ból piersi może wymagać interwencji farmakologicznej zmierzającej do odwodnienia organizmu lub blokady produkcji hormonów, odradzałabym jednak takie rozwiązanie. Ciążą proszę sobie nie zawracać głowy.

Pozdrawiam serdecznie!