Czy ból pleców świadczy o nadwyrężeniu mięśni, czy o problemach z nerkami?

Witam serdecznie! Od tygodnia bolą mnie plecy po lewej stronie, na wysokości żeber i ciut niżej. Obrazowo to wygląda w tym miejscu jakbym złapała się pod bok, tylko do tyłu na tej właśnie wysokości i na szerokość dłoni do góry od boku i na szerokość dłoni na dół od boku (od tego przewężenia w pasie). Ból jest tylko w tyle. Dokładnie tydzień temu napracowałam się w ogródku przy zgrabianiu liści i zaraz po przyjściu do domu zaczęło boleć. Ale czy to tak może długo trwać? Przy dotyku też mnie boli, raczej wydaje mi się, że to mięśnie, ale jestem wystraszona, ponieważ 3 października robiłam wyniki, ponieważ miałam wysoki poziom potasu, więc zrobiłam od razu większość badań laboratoryjnych w kierunku nerek. Okazało się, że krew na potas była źle pobrana, utworzył się jakiś skrzep.

Oto moje wyniki: Mocz ogólnie - ciężar wł. 1,020 ph 5,5 barwa żółta klarowność przejrzysta nabłonki wielokątne nieliczne leukocyty 0-2, w polu widzenia śluz mierny, bakterie pojedyncze, pozostałe, tj. cukier, ciała ketonowe, azotyny, bilirubina nieobecne. Następnie ALT 30,67/norma do 34/ AST 26,68/norma do 31/ sód 138,60, potas 4,24 chlorki 106,80 mocznik 32,24/norma 15-40/ kreatynina 1,07/norma 0,60-1,20 GFR 52,49 wyliczona na podstawie wieku - mam 59 lat. Moja waga 80 kg. Lekarz rodzinny powiedział, że za 3 m-ce należy powtórzyć badanie. Dalej wyniki kwas moczowy 3,79. Wątrobowe robiłam, ponieważ od kilku lat biorę statyny na wysoki cholesterol.

Dodatkowo mam wysokie ciśnienie, wyrównane lekami. Obecnie biorę Lozap i Hydrochlorothiazyd. Na cholesterol biorę Zokor. Boję się, czy ten ból może oznaczać kłopoty z nerkami, chociaż jak wysmaruję się Voltarenem i pomasuję bolące plecy, to trochę mniej boli. Ale po kilku godzinach znów się nasila. Ból nie budzi mnie w nocy. W związku z tym mam pytanie. Czy ten ból pleców jest raczej od nadwyrężenia mięśni przy pracy (ale jak długo to może potrwać?)? Co ew. można robić? Drugie pytanie odnośnie do wyniku GFR. W tym czasie, gdy robiłam to badanie, bardzo bolały mnie mięśnie nóg, były drżenia, rwanie w łydkach jakby mi ktoś od środka rozrywał mięśnie. Niedawno poszłam do lekarza, przepisał mi dikloberl retard, Myopam 50 i po kilku dniach ból mięśni w nogach minął. Czy te bóle mięśniowe mają jakiś związek z obniżonym GFR? Czy w ogóle dobrze mi wyliczono, nie znając mojej wagi?

Bardzo proszę o szczegółową odpowiedź, ponieważ nie mam czasu na stanie w kolejkach u lekarza, a po drugie jestem typem osoby, która przy najmniejszych objawach wpada w panikę. Staram się z tym walczyć, ale jakoś z miernym skutkiem. Jeszcze raz podaję: mam 59 lat, ważę 80 kg, wzrost 164. Bardzo bym prosiła o odpowiedź ma moją pocztę e-mailową, ponieważ w Internecie umiem posługiwać się słabo i mogę nie znaleźć odpowiedzi (już raz tak miałam). Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Objawy które Pani opisuje prawdopodobnie mają pochodzenie mieśniowo-kostne, powstałe w wyniku nadwyrężenia podczas prac w ogrodzie. Dolegliwości takie mogą utrzymywać się do 2 tygodni. Jednak proszę pamiętać, że nie ma możliwości postawienia rozpoznania bez możliwości zbadania pacjenta, z tego powodu warto jednak skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Jeżeli chodzi o wyliczany wskaźnik GFR, to jego wartość można uzyskać na podstawie różnych wzorów. Najczęściej posługujemy się wzorem MDRD (prawdopodobnie właśnie w ten sposób został wyliczony Pani wynik, gdyż do tego pomiaru nie jest konieczna masa ciała). Innym popularnym wzorem jest obliczanie klirensu kreatyniny wg Cockrofta-Gaulta - wg niego Pani wynik to- 71.50ml/min ( w tym wzorze oprócz wartości kreatyniny, jest uwzględniony również wiek i masa ciała pacjenta). Pozostałe wyniki są prawidłowe.

Bóle mięśniowe raczej nie miały wpływu na wynik badania, jednak stosowane leki mogły wpłynąć na oznaczony poziom kreatyniny. Warto badanie powtórzyć. Proszę również pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, unikaniu soli kuchennej, wyrównaniu ciśnień tętniczych.

Pozdrawiam