Czy ból psychiczny może zniekształcić ból fizyczny?

Jestem kobietą, mam 23 lata. Mam przewlekle problemy z kręgosłupem. (Ponadto często choruję na inne mniej poważne choroby). Ostatnio sytuacja się pogorszyła. Miałam zabieg, po którym jest tylko gorzej. Walczę, ale brak mi już sił. Wczoraj poszłam do rehabilitanta, żeby mnie obejrzał i ocenił, a jego badanie nasiliło objawy. Jestem załamana. Nie mogę spać, ból źle działa na moją psychikę i odwrotnie. Momentami nie wiem już, czy tak bardzo boli, czy moja zmęczona i mocno podrażniona psychika powoduje tak mocne odczucie bólu. Mam napady lęków. Chce mi się płakać, a nie mogę, bo ból pleców pod wpływem napięcia się nasila. Biorę preparat pregabaliny na bóle neuropatyczne wywołane uszkodzeniem nerwu. Nie wiem, czy może to mieć wpływ na moje samopoczucie??? Ból fizyczny jest, ale czemu psychicznie tak bardzo cierpię... nie daję już rady... momentami myślę, że samobójstwo ukoiłoby mój ból, zakończyło tę mękę. Ale z drugiej strony myślę, że muszę być silna, że będzie w końcu dobrze. Chodzę na psychoterapię Gestalt. Czy moje częste choroby fizyczne mogą mieć podłoże psychiczne...?

KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Witam serdecznie,

Ciało i psychika pozostają ze sobą w związku i wywierają na siebie obopólny wpływ. Zaburzenia depresyjne często towarzyszą przewlekłym zespołom bólowym. Co prawda, przygnębienie, frustracja i narastające napięcie nie spowodowały zmian zwyrodnieniowych, jednak przewlekły stres powoduje aktywację układu autonomicznego i objawy np. wzmożonego napięcia mięśniowego, które z kolei może zaostrzać objawy bólowe. W tej sytuacji mogłaby Pani skorzystać np. z treningu relaksacyjnego prowadzonego przez psychoterapeutę. Ćwiczenia relaksacyjne trzeba systematycznie powtarzać, aby nabrać wprawy i osiągnąć pożądane efekty. Ponadto, pomocne może być zastosowanie leków przeciwdepresyjnych. Stosowany przez Panią preparat pregabaliny jest stosowany nie tylko w bólu neuropatycznym, ale i w zaburzeniach nerwicowych i powinien wywierać efekt uspokajający i przeciwbólowy. W tej sytuacji polecałbym Pani konsultacje u lekarza psychiatry celem ewentualnych wskazań do leczenia przeciwdepresyjnego.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty