Czy ból w klatce piersiowej jest groźny?

Mam 57 lat, od 17 lat biorę terapię zastępczą system conti, jednak nieregularnie. Obecnie od tygodnia jestem na Dominikanie, wracam do kraju dopiero za 2 miesiące. Wczoraj trochę się zdenerwowałam po pół godzinie, raptem poczułam ból w klatce piersiowej, po 5 minutach ustąpił. Jest to już drugi raz w ostatnim czasie. Oczywiście zrobię badania jak wrócę do kraju, nie wiem, czy powinnam pójść tu do lekarza, może tak krótkotrwały ból to nic poważnego, nie miałam żadnych dodatkowych dolegliwości ani kołatania serca, ani duszności. Myślę również, że nie podniosło mi się ciśnienie (nie mierzyłam), nie towarzyszyły też poty, po prostu tępy ból o niezbyt dużym natężeniu (żadne klucie, ani pieczenie).

Generalnie czuję się zdrowa, odżywiam rozsądnie, nie palę, nie piję, czasem niezdrowo się denerwuję. Czasem wydaje mi się, że trochę puchnę, możliwe, że nie odprowadzam odpowiedniej ilości wody, szczególnie po podróży. Ostatnio przy długim chodzeniu bolą mnie też mięśnie łydek, czego wcześniej nie zauważyłam. Jak Pan sądzi, czy może to poczekać do powrotu do Polski?

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Opisane objawy mogą wskazywać na pewne nieprawidłowości ze strony układu krążenia jednak bez badań trudno ocenić czy faktycznie coś jest nie tak.

Ból w klatce piersiowej niekoniecznie oznacza ból zawałowy lub dławicowy.
Zdenerwowanie jak najbardziej może dawać odczucie bólu i ucisku w okolicach mostka.

Szczególnie ważnym objawem są bóle w okolicach łydek przy dłuższym chodzeniu.
Warto zwrócić uwagę po jakim odcinku odczuwa Pani dolegliwości, na które piętro może Pani wejść bez problemu czyli bez zatrzymywania się lub bez objawów duszności. Są to bardzo ważne informacje, gdyż mogą one wskazywać na tzw. chromanie przestankowe, które związane jest niedrożnością tętnic obwodowych.

Myślę, że jeżeli incydenty tego typu nie pojawiają się często, a ból jest krótkotrwały to nie powinna się Pani martwić i spokojnie można poczekać z badaniami do powrotu do Polski.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli pojawi się ból w klatce, który nie będzie mijał przez dłuższy czas należy udać się do szpitala. Warto również zwrócić uwagę na objawy duszności, mrowienie do okolic lewej kończyny górnej lub do okolic żuchwy, te symptomy mogą również wskazywać na obecność ostrego zespołu wieńcowego.

Jeżeli chodzi o terapię zastępczą to źródła podają, iż może ona wpływać na układ sercowo-naczyniowy. Najważniejsze jest aby stosować ją regularnie, gdyż stosowanie terapii od czasu do czasu nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie spełnia ona wtedy swoich funkcji a jednocześnie może powodować efekty niepożądane.

Pozdrawiam!