Czy ból w sercu podczas wysiłku fizycznego oznacza zawał?

Dzień dobry! Mam problemy z sercem. Wszystko się zaczęło od przykrego zdarzenia. Zapaliłem marihuanę i uprawiałem sex, w pewnym momencie podczas stosunku poczułem bardzo silny skurcz po lewej stronie klatki piersiowej. Miewałem takie skurcze jak byłem młodszy w łydkach czasami (10 lat temu). Myślę, że to był skurcz mięśnia sercowego. Od tego czasu mam kłopoty z sercem. Po alkoholu albo kawie odczuwam dyskomfort w klatce piersiowej. Raz ból się tak nasilił, że nie mogłem się ruszać, był to ból z tyłu pleców po lewej stronie i był silniejszy przy wdechu. Przy ruchu fizycznym pojawia się dyskomfort w klatce, a przy ciężkich treningach siłowych zdarza mi się czuć nagły, ostry klujący ból w sercu. Trwa on mniej niż sekundę, ale jest bardzo intensywny.

Mam pracę siedzącą. Jak skończę pracę to wracając szybkim krokiem do domu zawsze czuję dyskomfort w sercu nasilający się przy wdechu (przez pierwsze 2 minuty powrotu potem już nie czuję) bądź gwałtownym ruchu. Z rana jak wstanę zawsze biorę prysznic podczas którego odczuwam ten dyskomfort. Jako że mieszkam na stałe w Anglii byłem u lekarza tutejszego i wysłano mnie na badania usg. Nic nie wykryto. Powiedzieli, że wyniki są super. Zbadano mi krew i też wyszła bardzo dobrze. Moje pytania: 1. Skurcz, który opisywałem wyżej podczas stosunku, czy był to zawał? Jak nie to co to było? 2. Czy mogę intensywnie trenować, nawet jak czuję dyskomfort w klatce piersiowej? 3. Czy takie bóle serca są niebezpieczne? Wiek: 29 lat. Waga/Wzrost: 112kg/184cm. Tendencje do nadciśnienia. Jeżeli mają Państwo pytania o konkretne dolegliwości i objawy proszę dać znać.

Witam! Niestety nie opisał Pan dokładnie wszystkich wykonanych badań, co mogłoby dostarczyć cennych informacji. Biorąc pod uwagę opis dolegliwości należy przede wszystkim wykluczyć problem związany z sercem np. zaburzenia rytmu czy też skurcz naczyń wieńcowych. Część z opisanych objawów przemawia za taką przyczyną bólu (lokalizacja, związek z wysiłkiem fizycznym i używkami). Niektóre cechy jak np. związek z oddychaniem, bardzo krótki czas trwania wskazują na nerwoból. W związku z tym konieczna jest diagnostyka kardiologiczna czyli przede wszystkim EKG spoczynkowe, próba wysiłkowa, Holter EKG, ECHO serca. Po wykluczeniu przyczyny kardiologicznej warto również wykonać badania obrazowe USG jamy brzusznej, RTG klatki piersiowej oraz badania laboratoryjne (morfologia krwi, badanie ogólne moczu, OB, CRP, aminotransferazy, amylaza).

Z uwagi na wiek typowy zawał mięśnia sercowego był dość mało prawdopodobną przyczyną choć nie można tego wykluczyć dopóki nie zostaną wykonane badania serca. Opisany ból mógł być związany z zaburzeniem rytmu np. dodatkowymi skurczami serca lub z napadowym skurczem naczyń wieńcowych, mógł też mieć pochodzenie inne np. neurogenne. Do momentu wykluczenia podłoża sercowego warto ograniczyć wysiłek fizyczny do codziennej aktywności ruchowej, nie wiążącej się z intensywnym treningiem aerobowym. Na podstawie opisu wydaje się, że pomimo dość częstych dolegliwości sytuacja jest stabilna i nie występuje bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia. Całkowita pewność zostanie uzyskana jeśli w badaniach serca nie zostaną stwierdzone istotne nieprawidłowości. Proponuję skonsultować problem bezpośrednio z kardiologiem. Pozdrawiam serdecznie!

Przede wszystkim nie jest to pytanie do psychoterapeuty; prawdopodobnie ma Pan rozregulowany organizm, zbyt mały poziom potasu, magnezu lub/i innych pierwiastków w organizmie, co powoduje niewłaściwe odżywienie mięśni; stąd kurcze łydek, czy innych grup mięśniowych (np. żołądka, czy serca). Dużym zagrożeniem może być także nadużywanie różnego typu używek. Jeśli nie pomagają żadne leki typu: magnez, aspargin, proszę udać się do lekarza homeopatii (lekarza medycyny; po AM z dodatkową specjalnością w zakresie homeopatii). Bardzo skutecznym lekiem np. na kurcze łydek (podczas gdy w ogóle magnez i Aspargin są nieskuteczne, a lekarze rozkładają ręce) jest lek o nazwie Cuprum Metallicum (miedź metaliczna). Bardzo polecam! Proszę po niego sięgnąć, jak "tradycjne" suplementy okażą się nieskuteczne. Być może za kurcze mięśni nie odpowiada spadek poziomu magnezu tylko np. miedzi metalicznej. Są osoby, które reagują tylko na Cuprum Metallicum, na magnez, Aspargin - w ogóle.