Czy ból zatok może być związany z problemami z zębami?

Witam ,od 3 tygodni mam chore zatoki ,śmierdząca wydzielinę z prawej dziurki nosa i czuje się jakbym miał grype w dodatku bardzo boli mnie głowa .Bylem u lakarza ale ten zamiast antybiotyków dał mi 6 lekarstw przeciwalergicznych .Ostatnio czytałem artykuł ,ze Bol zatok może być spowodowany problemami z zębami i tutaj zaczynam się zastanawiać czy nie jest tak również w moim przypadku bo po zatruciu górnej 7mki przez stomatologa zaczęły się moje problemy z zatokami .Czy powinienem wyrwać tego zęba czy najpierw skontaktować się z laryngologiem ? Nie wiem za bardzo w jakiej kolejności powinienem teraz to wszystko zrobić a czuje się teraz na prawdę licho i nie mogę normalnie funkcjonować .Prosze o poradę

Owszem, jednym z powodów zapalenia zatok szczękowych mogą być problemy z zębami – mówimy wtedy o zębopochodnym zapaleniu zatok. Gdy w obrębie miazgi (to ta unerwiona i żywa część zęba) lub tkanek okołowierzchołkowych dochodzi do zmian zapalnych, to ból może przenieść się również na zatoki. Wynika to z anatomii, ponieważ część korzeni zębowych, szczególnie górnych ósemek, siódemek i szóstek sąsiaduje z zatoką szczękową. Konieczna jest konsultacja z laryngologiem i diagnostyka RTG. Leczenie zatok polega na udrożnieniu odpływu wydzieliny, która zalegając sprzyja rozwojowi bakterii i powstaje treść ropna. Wskazane są leki obkurczające śluzówkę (xylometazolina, ale tylko kilka dni), również leki przeciwzapalne oraz zmniejszające obrzęk, np. ibuprofen z pseudoefedryną. Lekarz prawdopodobnie podejrzewa alergię, która powoduje obrzęk śluzówek. Warto to jednak sprawdzić.

Pozdrawiamy, stankowscybialach.pl, badzbystry.pl