Czy ból zęba świadczy o konieczności leczenia kanałowego?

Witam, wczoraj mialam plombowaną 6 po lewej stronie, dentystka powiedziała że była bardzo duża próchnica i że nie może obiecać że nie będzie kanałówki, uprzedziła mnie że wczoraj mógł mnie boleć ząb i faktycznie coś bolało w tych okolicach. Dziś czuje lekki bol, nie jest on tak silny jak wczoraj. czy ten ból świadczy o kanałówce?

Niekoniecznie; może to być reakcja miazgi na oczyszczanie ubytku i założony materiał;proponuję poczekać i poobserwować ząb- jeśli dolegliwości nie będą ustępowały lub ich siła wzrośnie, to wtedy należy interweniować.

Ten ból nie świadczy jeszcze o konieczności leczenia kanałowego. Mogą teraz wydarzyć się 2 scenariusze:
1) ząb zacznie mocniej boleć i wtedy ewidentnie trzeba go będzie przeleczyć kanałowo
2) ból ustąpi co prawdopodobnie będzie oznaczało iż miazga zęba się obroniła i ząb pozostanie żywy - w tej sytuacji proszę jednak za ok. 6 m-cy wykonać zdjęcie rtg kontrolne aby sprawdzić czy niedoszło do bezobjawowego obumarcia miazgi