Czy bolący węzeł chłonny może mieć związek z zębami?

Bol zeba od 10 lat (boli prawie codziennie,czasem sa dluzsze przerwy).Kazdy dentysta z ktorym to konsultowalam mowil ze zab jest zdrowy, nieusuwac go, bo to od stresu.Zab byl robiony kanalowo w styczniu "w slepo" gdyby jednak cos tam bylo.To tez nie pomoglo.Od kilku-kilkunastu miesiecy jak ten zab mnie boli to czuje rowniez powiekszony, gruby, bolacy wezel chlonny, gdy zab przestaje bolec zazwyczaj wezel rowniez.Zapomnialam o tym wspomniec dentyscie.Czy to moze pomoc w diagnozie?

Polecam wykonać zdjęcie pantomograficzne oraz punktowe danego zęba i udać sie do stomatologa celem ustalenia źródła i przyczyny bólu oraz leczenia.Powiększony węzeł chłonny stanowi dodatkowy ale nie głowny czynnik w diagnozie.

Owszem. Powiększone węzły chłonne mogą świadczyć o infekcji, poważnej chorobie, w tym wynikać ze stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej np. próchnicy wewnątrz zęba, zmianach przy jego korzeniu lub o wyrzynaniu się ósemek. Zmiany możemy wyczuć m.in. w węzłach podżuchwowych, które występują pod szczęką i brodą. Warto zgłosić się najpierw do internisty, jeśli ten nie stwierdzi np. infekcji dróg oddechowych, skonsultujmy się ze stomatologiem. Stan zapalny lub wyrzynająca się ósemka może być widoczna przy wykonaniu zdjęć RTG, wtedy zęba będzie trzeba objąć leczeniem. Lekceważony ubytek może się bowiem przekształcić w ropnie lub zgorzel, czego lepiej sobie zaoszczędzić.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl