Czy bóle gardła mogą być od stresu?

Witam. Od paru lat mam problemy z gardłem. Nie odczuwam żadnych objawów podobnych do przeziębienia (czasami tylko stan podgorączkowy), ale ciągle boli mnie gardło. Największy ból odczuwam rano, po przebudzeniu. Gardło zwykle boli mnie parę tygodni (tabletki nie pomagają), następnie parę tygodni przerwy i nawrót. Jest tak od paru lat. Robiłam kiedyś wymaz z gardła, wyszły mi tylko paciorkowce zieleniejące. Jaka może być przyczyna tych bólów? Czy może być to z powodu stresu? Dużo się denerwuję.

Chroniczny stres bardzo negatywnie oddzialuje na układ odpornościowy i z tego względu można by uznać, że możliwe jest psychologiczne podłoże tego bólu. Proszę wykonać szereg podstawowych badań zleconych przez lekarza Poz, a gdy badania te nic nie wykażą - udać się na konsultację psychologiczną. Pozdrawiam