Czy bóle głowy i wymioty świadczą o boreliozie?

Jestem kobietą po 50. roku życia. Ponad trzy tygodnie temu poczułam swędzenie w pachwinie, potem pojawił się czerwony obrzęk, który rozprzestrzenił się na nogi, brzuch i pośladki. Przy tym miałam dreszcze, podwyższoną temperaturę, mdłości, osłabienie. Lekarz stwierdził uczulenie. Przepisał maść z antybiotykiem. Nie pomogło, zaczerwienienie się powiększało, piekło, swędziało i bolało. Do złego samopoczucia doszły bóle głowy i wymioty. Potem rumień ukazał się na twarzy w okolicach ucha. Inny lekarz kazał odstawić maść i przepisał tabletki na uczulenie. Zaczerwienienie zaczeło powoli blednąć. W okolicach ucha zaczerwienienie przesuwało się na twarz, a przy uchu bledło. Po prawie trzech tygodniach zaczerwienienie zniknęło, ale w tych miejscach pojawiła się wrażliwość na dotyk i podskórny rwący ból a także ból pod kolanami, który utrudnia chodzenie. Jestem na środkach przeciwbólowych. Czy te objawy świadczą o boreliozie?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Przedstawione przez Panią objawy nie są charakterystyczne dla boreliozy, dlatego nie zaczynałabym diagnostyki różnicowej od tej właśnie choroby. Również trudno na podstawie samego opisu, bez możliwości obejrzenia zmian, podać inne, konkretne rozpoznanie. Chyba, że była Pani narażona na kleszcza, to mimo niecharakterystycznego obrazu, można wykonać badania serologiczne surowicy krwi.

Nie wiem, czy były przy tym jakiekolwiek wykonywane badania dodatkowe? Choćby badania krwi? Czy zmiany te oglądał dermatolog? Czy w pachwinie była jakaś dodatkowa zmiana?

Warto zapoznać się z artykułem pt. borelioza.

Serdecznie pozdrawiam!