Czy bóle stawów i sztywność to objawy boreliozy?

Mam poważny problem i prosiłabym o jakąś radę, ewentualnie może podpowiedź co mam robić dalej... Mój 16-letni syn od ok. maja miał bóle stawów skokowych, nadgarstkowych, kolanowych i odcinka szyjnego. Kolejną dolegliwością była sztywność poranna, utrzymująca sie ok 3 godzin. Lekarz wysłał syna na badania. Po odebraniu wyników stwierdził wysokie OB 24, oraz podwyższone CRP 11,22 mg/1.

Z kolei zostaliśmy skierowani do poradni reumatologicznej, a stamtąd syn dostał skierowanie do szpitala na oddział. W szpitalu wyniki potwierdziły się, wykryto również popuchnięte stawy skokowe, (Borrelia burdorferi była ujemna). Zastosowano leczenie: Majamil 2xdziennie, oraz Polprazol 1xdziennie, oraz: rehabilitację: krioterapia, jonoforeze z Dicloreum, PM.

Dziś odebrałam dziecko ze szpitala: obrzęki ustąpiły, czuje sie zdecydowanie lepiej, jednak nadal wyniki nie są najlepsze: OB nadal 24, CRP 27,0, i o dziwo wyszedł wynik dodatni na Borrelia burgdorferi: IgM - 1,18 (dodatni w mianie) IgE--0.31 ujemne. Lekarz w szpitalu nie widzi tu jakiegoś większego problemu, natomiast lekarz rodzinny zasugerował, że syn może mieć Boreliozę (mimo tego, że nie miał kontaku z kleszczem). Zapytany o to, powiedział, że czasami chorobę może przenieść kleszcz.

Za miesiąc mamy powtórzyć badania. Czy mamy się martwić? Dlaczego w pierwszym badaniu wynik na Borrelia burdorferi wynik był ujemny, a w drugim dodatni? Czy możliwe jest zakażenie tą chorobą bez kontaktu z kleszczem? Czy te wszystkie wyniki i dolegliwości mogą byc oznaką tej choroby? Za odpowiedź z góry dziękuję. Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Najważniejszą kwestią w powyższej sytuacji jest pozostawanie pod kontrolą poradni reumatologicznej.

Odpowiadając na pytania:
1. Czy mamy się martwić?  - Nie martwić, ale regularnie zgłaszać się do reumatologa, w celu oceny aktualnego stanu klinicznego i wykonania badań dodatkowych.

2. Dlaczego w pierwszym badaniu wynik na Borrelia burdorferi wynik był ujemny, a w drugim dodatni?
- Czasami tak się zdarza. Badania immunologiczne nie mają 100% czułości ani 100% specyficzności. Poza tym w trakcie 1 badania miano przeciwciał IgM mogło być jeszcze zbyt małe, by mogło być wykryte (tzw. okienko serologiczne). Dlatego tak ważne jest pozostawanie stale w kontakcie z lekarzem prowadzącym (w tym przypadku reumatologiem).

3. Czy możliwe jest zakażenie tą choroba bez kontaktu z kleszczem?
- Nie zawsze daje się zauważyć fakt, że kontakt z kleszczem faktycznie miał miejsce. Niekiedy za zakażenie boreliozą odpowiada forma rozwojowa kleszcza - tzw. nimfa - o bardzo małych rozmiarach, więc można być pewnym że kontaktu z kleszczem nie było, ale w rzeczywistości był.

4. Czy te wszystkie wyniki i  dolegliwości mogą byc oznaką tej choroby?
Tak, mogą to być objawy boreliozy, ale również innych schorzeń, które mogą prowadzić do objawów zapalenia stawów u młodych pacjentów. Dlatego jeszcze raz podkreślę zasadność regularnego zgłaszania się do kontroli reumatologicznej.