Czy borderline można stwierdzić w średnim wieku?

Czy zaburzenie borderline jest charakterystyczne dla młodego wieku? Czy po 40. można również to zaburzenie zdiagnozować? Po mojej rozmowie z psychologiem stwierdził on, ze na 90% można u mnie stwierdzić borderline. Czytałam, że z wiekiem zaburzenie to łagodnieje. Jak to jest naprawdę? Czy to, że przez wiele lat brałam lek przeciwpadaczkowy mogło spowodować, że objawy były mniejsze? Czy po kilkunastu latach leczenia tym lekiem mogła wystąpić lekooporność i dlatego teraz symptomy są wyraźniejsze niż w przeszłości? Brałam lek z powodu epilepsji.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
Zaburzenia osobowości powinny być rozpoznawane wtedy, gdy osobowość jest już ukształtowana, czyli w wieku dorosłym. Jak każde zaburzenie - zaburzenia osobowości są pewnym spektrum o różnym stopniu nasilenia i dysfunkcji.
Nasilone zaburzenia są rozpoznawane wcześniej, ponieważ powodują problemy już na wczesnych etapach życia (np. trudności ze znalezieniem i utrzymaniem pracy). Zaburzona osobowość często daje o sobie znać dopiero wtedy, gdy zmienia się sytuacja życiowa, np. gdy dana osoba utraci wsparcie rodziny (np. śmierć matki, rozwód), która dotychczas kompensowała wszystkie trudności.
Leki przeciwpadaczkowe działają jako leki stabilizujące nastrój i zmniejszające impulsywność. Impulsywność jest typową cechą borderline, tak więc teoretycznie - zażywanie takiego leku, również ze wskazań neurologicznych - mogło Pani pomagać.
Należałoby jednak zastanowić się nad tym, czy została przeprowadzona diagnostyka różnicowa: przede wszystkim między borderline a chorobą dwubiegunową (np. typem, w którym występują epizody hypomaniakalne).

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-bpd-moze-wystapic-mania
Trudno więc powiedzieć, czy pojawiła się lekooporność - jeśli lek działa słabiej, przyczyn może być wiele (np. nieadekwatna dawka, współistniejące schorzenia, interakcje z innymi lekami, nieprawidłowe rozpoznanie).
Proponuję, aby skorzystała Pani z konsultacji psychiatrycznej, która wyjaśni wątpliwości co do diagnozy i leczenia.
Serdecznie pozdrawiam