Czy borelioza jest zakaźna?

Mam pytanie, podejrzewam, że mogę być zarażony bakterią wywołującą boreliozę (ostatnio ugryzł mnie kleszcz), mam dość duże zaczerwienienie wokół ugryzienia ok. 2- 3 cm (promień). Kleszcz przebywał na moim ciele około 24 h. Został usunięty 3 dni temu.

Czy może to świadczyć o chorobie? Zaczerwienienie bolało przez pierwsze dwa dni, teraz swędzi. Nie schodzi, ani sie nie powiększa. Czy są inne choroby odkleszczowe, które mogą powodować takie zaczerwienienie? Czy boreliozą można zarazić inną osobę (np. poprzez seks), bądź w inny sposób? Po jakim czasie mogę mieć pewność, że to nie borelioza?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mimo że jest wiele chorób, do rozwoju których przyczyniają sią kleszcze (kleszczowe zapalenie mózgu, erlichiozy, babesjoza i inne) to jednak charakterystyczny rumień wystepuje tylko w boreliozie. Ma on średnicę ponad 5 cm, ciemniejszą otoczkę, powoli znikające, blednące od środka wnętrze (tzw. wędrowanie rumienia).

O jego wyglądzie może Pan przeczytać również pod adresem:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-wygladaja-pierwsze-objawy-choroby-0
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/rumien-po-kleszczu

Czasami, zamiast rumienia jest nietypowa wysypka lub zaczerwienienie. Dlatego konieczna jest wizyta u lekarza w celu dokładnej oceny zmiany skórnej.

Po rozpoznaniu rumienia wędrującego od razu wdraża się antybiotykoterapię.
W innych sytuacjach wykonuje się badania krwi (badanie serologiczne) w kierunku przeciwciał skierowanych przeciwko bakterii B.Burgdorferi. Przeciwciała te wykrywa się jednak dopiero po ok 4-6 tyg od zakażenia.
Jeżeli wyniki są wątpliwe, a nadal podejrzewa się boreliozę, należy badania powtórzyć po ok 3-4 tyg.

Więcej informacji o badaniach diagnostycznych znajdzie Pan tutaj:
http://portal.abczdrowie.pl/borelioza

Chociaż borelioza jest chorobą zakaźną, to jednak nie jest zaraźliwa. Oznacza to, że zakażenie nie przenosi się z człowieka na człowieka. Bakteria wywołująca chorobę musi być przeniesiona za pośrednictwem kleszcza.