Czy botox pomaga czy tylko wygasza spastykę na krótką chwilę?
Proszę o pomoc! Moja córka 4 lata, ma diplegię. W Polsce standardowym leczeniem jest: rehabilitacja Wojty/Bobath, pionizacja, nauka chodzenia przy balkoniku, botulina, gipsy, ortezy. Czy są inne możliwości? Czy botox rzeczywiście pomaga, czy tylko wygasza spastykę na krótką chwilę? Czy gipsy i ortezy pomagają, skoro stopy mimo wszystko są w spastyce? Dużo już osiagnelyśmy dzięki reh., bez pionizatora, a botulina nie daje żadnych rezultatów.. Córka czworakuje, rozwój umysłowy w normie wiekowej.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania
Proponuje udać się do lekarza neurologa. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć.
Toksyne botulinową stosuje się w hemi- i diplegiach w celu normalizacji napięcia mięśniowego. Botulina jest tu "narzędziem" wykorzystywanych do uzyskania poprawy -powoduje zmniejszenie napięcia mięśni i zwiększenie zakresu ruchów. Dzięki temu umożliwia naukę prawidłowych wzorców ruchowych przez co bardzo ułatwia rehabilitację. Skutecznośc takich terapii łączonych w spastycznych postaciach choroby jest oceniana pozytywnie w róznych badaniach. Oczywiście prowadzenie dziecka musi odbywac się pod kontrola neurologa dziecięcego.