Czy botox pomaga czy tylko wygasza spastykę na krótką chwilę?

Proszę o pomoc! Moja córka 4 lata, ma diplegię. W Polsce standardowym leczeniem jest: rehabilitacja Wojty/Bobath, pionizacja, nauka chodzenia przy balkoniku, botulina, gipsy, ortezy. Czy są inne możliwości? Czy botox rzeczywiście pomaga, czy tylko wygasza spastykę na krótką chwilę? Czy gipsy i ortezy pomagają, skoro stopy mimo wszystko są w spastyce? Dużo już osiagnelyśmy dzięki reh., bez pionizatora, a botulina nie daje żadnych rezultatów.. Córka czworakuje, rozwój umysłowy w normie wiekowej.

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuje udać się do lekarza neurologa. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć.

Toksyne botulinową stosuje się w hemi- i diplegiach w celu normalizacji napięcia mięśniowego. Botulina jest tu "narzędziem" wykorzystywanych do uzyskania poprawy -powoduje zmniejszenie napięcia mięśni i zwiększenie zakresu ruchów. Dzięki temu umożliwia naukę prawidłowych wzorców ruchowych przez co bardzo ułatwia rehabilitację. Skutecznośc takich terapii łączonych w spastycznych postaciach choroby jest oceniana pozytywnie w róznych badaniach. Oczywiście prowadzenie dziecka musi odbywac się pod kontrola neurologa dziecięcego.