Czy brak komórek ednocerwikalnych w rozmazie może być związany z tym , że 5 miesięcy temu usunięto mi praktycznie całą szyjkę?

Witam , 5 miesięcy po amputacji szyjki macicy z powodu HSIL zrobiłam kontrolną cytologię. Wynik : Rozmaz nadaje się do oceny , brak komórek endocerwikalnych . Nie wykryto zmian wewnątrznabłonkowych ani procesów złośliwych . Wykryto zmiany reaktywne związane z regeneracją nabłonków. Prawidłowa flora bakteryjna . Odczyn leukocytarny. Czy brak komórek ednocerwikalnych w rozmazie może być związany z tym , że 5 miesięcy temu usunięto mi praktycznie całą szyjkę . Czy przyczyną odczynu leukocytarnego może być obecność wirusa HPV( typ 33) , którego wykryto u mnie rok temu , kiedy zdiagnozowano dysplazję HSIL . Czy teraz kiedy pozbyłam się dyspazji w całości mpowinna ponownie wykonać test DNA HPV?

Lek. Michał Lenard

Komórki endocerwikalne znajdują się w kanale szyjki macicy, po jej usunięciu takich komórek w rozmazie nie będzie. Odczyn leukocytarny może świadczyć ogólnie o stanie zapalnym, niekoniecznie akurat o zakażeniu HPV. Co do ponownego badania, sugeruję skonsultować się ze swoim ginekologiem, który oceni wynik badania i ustali odpowiednie postępowanie. Pozdrawiam!