Czy brak masturbacji jest szkodliwy?

Witam! Mam 16 lat. Niepokoi mnie następująca rzecz: czy brak masturbacji i jakichkolwiek innych form zaspokojenia popędu seksualnego jest szkodliwy. Nie masturbuję się w ogóle od 3 lat ani nie prowadzę współżycia. Czy w związku z tym moja seksualność może w jakiś sposób na tym ucierpieć? Moje pytanie wypływa stąd, że kiedyś na forum przeczytałem stwierdzenie, że masturbacja jest niezbędnym środkiem w drodze do poznania własnego ciała, itp. Czy onanizm jest zdrowy (chodzi mi zarówno o psychikę jak i zdrowie ukł. płciowego). Jakie ma wady a jakie zalety? Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam, że tak się rozpisałem!
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nie, brak masturbacji nie jest szkodliwy. Wręcz przeciwnie – zwykle to ci, którzy jej nadużywają popadają w problemy związane z uzależnieniem, niemożnością zaprzestania masturbacji na dłuższy czas. Czasami po wielu latach dołączają się problemy związane z rozpoczęciem normalnego współżycia w związku z utrwaleniem nieprawidłowej reakcji seksualnej czy konieczności stosowania silniejszych bodźców do osiągnięcia orgazmu. Masturbacja nie jest więc konieczna, choć wielu decyduje się na nią ze względu na brak innej możliwości rozładowania napięcia seksualnego. Rzeczywiście pozwala lepiej poznać reakcje swojego ciała, ale jeśli z jakichś względów moralnych czy religijnych, uważa go Pan za zły, to poznanie własnego ciała jest również możliwe w późniejszym związku z partnerką. Jeśli zaś chodzi o zdrowie układu płciowego – onanizm pozwala na wydalenie spermy stale produkowanej przez jądra i dodatkowe gruczoły. Dochodzi jednak do tego i podczas tzw. polucji nocnych. Nie ma więc Pan powodów do obaw o swoje zdrowie – fizyczne ani psychiczne.