Czy brak miesiączki może być skutkiem stresu?

Witam. Ostatni okres miałam 14 czerwca. Był z 9 dniowym opóźnieniem. W lipcu w dniu spodziewanej miesiączki strasznie bolały mnie jajniki przez kilka dni, ale krwawienie nie wystąpiło. Zrobiłam dwa testy, wynik był negatywny. Obecnie jest już sierpnień, a ja nadal nie wiem co się dzieje, bo okresu nie mam. Dla pewności kilka dni temu wykonałam kolejny test i wczoraj następny z negatywnym wynikiem. Dziś odczuwam ból podbrzusza, piersi troszkę się zwiększyły. Czy może być to ciąża? Czy raczej stres i przemęczenie?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zwykle pierwszą przyczyną braku miesiączki, którą należy wykluczyć u współżyjącej kobiety jest ciąża. Test ciążowy powinien dać dodatni wynik około 2 tygodni po zapłodnieniu, czyli mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki. Wiarygodność testu ciążowego wynosi około 95–99 %. Aby mieć 100% pewność należy wykonać test beta HCG we krwia jest mało prawdopodobna.

Najczęstszymi przyczynami wpływającymi na nieregularne miesiączki są zmiany związane z trybem życia. Do rozregulowania lub zatrzymania okresu może się przyczynić restrykcyjna, niskokaloryczna dieta na co często wskazuje niski współczynnik BMI.
Długotrwałe, wyczerpujące, intensywne ćwiczenia fizyczne, przewlekłe zmęczenie oraz stres również nie sprzyjają równowadze hormonalnej organizmu.

Jeżeli zmiany są jednorazowe - nie ma się czym niepokoić, jednakże kiedy problemy z miesiączkowaniem utrzymują się od kilku miesięcy należy skontaktować się z ginekologiem, ponieważ mogą być wyrazem zaburzeń hormonalnych, skutkiem ubocznym leków i powinny być leczone.

Pozdrawiam serdecznie!