Czy brak miesiączki może być spowodowany masturbacją?

Mam 15 lat i nie miałam jescze miesiączki. Jakie mogą być przyczyny i czy to poważna sprawa? Czy masturbacja może być tego przyczyną?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W warunkach polskiego klimatu (ma on wpływ na szybkość procesu dojrzewania płciowego) przyjmuje się, że pierwsza miesiączka powinna wystąpić pomiędzy 10. a 16. rokiem życia. Tak więc masz jeszcze trochę czasu, aby nie przejmować się brakiem miesiączki. Jeżeli do momentu ukończenia 16 lat miesiączka się nie pojawi powinnaś udać się do lekarza ginekologa, który zajmuje się młodzieżą. Masturbacja nie ma tu nic do rzeczy.

Pozdrawiam serdecznie!