Czy brak miesiączki może nieść jakieś poważne skutki w dorosłym życiu?

Mam 17 lat . Jestem dziewczyną. Od 5 miesięcy nie mam okresu. Nie wiem dlaczego. W sierpniu br. stosowałam dietę i schudłam z 52 kg na 45 kg przy wzroście 165 cm. Czy brak okresu może mieć z tym związek?
Mam już umówioną wizytę u lekarza, ale chciałam się zorientować w tym temacie. Nigdy nie miałam zbyt obfitego krwawienia, czasem tylko przez 3 dni i nie musiałam zbyt często zmieniać podpaski.
Każdą miesiączkę przeżywałam bezboleśnie i przed okresem rzadko miewałam jakiekolwiek objawy zwiastujące ją. Wydaje mi się to dziwne, bo wszystkie moje koleżanki inaczej przeżywają okres. Czy ze mną jest coś nie tak?
Czy brak miesiączki przez taki czas może nieść jakieś poważne skutki w dorosłym życiu? Np. niemożność zajścia w ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Drastyczne odchudzanie może spowodować zatrzymanie owulacji i co za tym idzie miesiączek. Powinnaś starać się odżywiać w staranny sposób i prowadzić higieniczny tryb życia, bo kiedyś na pewno odbije się to na Twoim zdrowiu.
Samo ustanie miesiączek nie będzie miało wpływu na stan zdrowia w przyszłości, natomiast jego przyczyna, czy to zaburzenie hormonalne, czy braki żywieniowe, mogą negatywnie wpływać na zdrowie czy szansę zajścia w ciążę. Oprócz zmiany sposobu odżywiania, radzę udać się do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!