Kobieta , 21 lat Mam 21 lat i tak się złożyło, że nigdy nie byłam w związku. Nigdy się nie zakochałam i jestem raczej skryta osobą. Obawiam się, że jestem aseksualna, ponieważ nigdy nie czułam większej potrzeby zbliżenia seksualnego. Czasem przed miesiączka czuje niewielkie napięcie seksualne, ale tak male, ze prawie niezauważalne. Masturbuje się czasami aby siebie poznać, ale nie z potrzeby i bywa, że jest to przyjemne, jednak muszę się trochę namęczyć aby coś poczuć. Czy coś takiego jest normalne u dziewic?
Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry!

Ludzie naturalnie różnią się między sobą poziomem potrzeb seksualnych. Opisywane przez Panią odczucia mogą mieć miejsce zarówno u młodej dziewicy, jak i u kobiety dojrzałej. Ważne jest poszukiwanie w sobie odpowiedzi na pytanie, dlaczego mogę tak właśnie odczuwać, z czym wiążą się moje emocje i postawy wobec seksu i seksualności. Czy jest to nierozbudzenie seksualne, które naturalnie przyjdzie z czasem? Czy aseksualność (mało prawdopodobna, zdarza się rzadko)? Czy blokady seksualne wynikające z wcześniejszych przyczyn, okoliczności (np. rodzinnych)? A może ma to związek ze stanem zdrowia, np. zaburzeniami hormonalnymi, niedoczynnością tarczycy itp.?

Pozdrawiam!

Dr Tomasz Krasuski 43
Dr Tomasz Krasuski Psycholog, Warszawa 43 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Dzień dobry.

Natężenie odczuwanych potrzeb seksualnych jest bardzo indywidualne i nie można określić jakie one powinny być?
Może być tak, że Pani potrzeby są znikome. Nie jest to nic złego i dobrze jest zaakceptować się w takiej postaci.
Ewentualnie jest to stan, który zmieni się pod wpływem zadziałania jakiegoś bodźca- np. drugiej osoby.
Na nasze potrzeby mają wpływ tak zwane czynniki psychospołeczne, jak i biologiczne. Pobudzenie seksualne wiąże się np. z naszą gospodarką hormonalną. Dlatego u wielu kobiet pożądanie rośnie w okresie miesiączkowania. Jeśli Pani stan jest dla Pani powodem do niepokoju - warto umówić się na wizytę do lekarza.

Warto zaznaczyć, że zalecane jest regularne wykonywanie badań kontrolnych, nawet jeżeli czujemy się zdrowi.

Pozdrawiam
Tomasz Krasuski

www.krasuski-psycholog.pl

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Utrata lub brak potrzeb seksualnych – W pewnym momencie w związku może dojść do kryzysu życia seksualnego. Zdarza się, że partnerzy w ogóle przestają ze sobą współżyć, gdyż jedna z osób nie jest w stanie tego robić, i opisuje swoje odczucia jako psychiczną blokadę. Niekiedy po pewnym czasie okazuje się, że ma lub miała ona kochanka.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Artykuły na ten temat
Jak osiągnąć rozkosz?

7 sposobów, aby stać się doskonałą kochanką

7 sposobów, aby stać się doskonałą kochanką

Nie musisz znać wszystkich pozycji seksualnych z Kamasutry, aby być dobrą kochanką. Tak naprawdę już posiadasz większość umiejętności i musisz je tylko odpowiednio wykorzystać. Wypróbuj siedem prostych sposobów, dzięki którym staniesz się lepsza w łóżku. Nie...

Jak określić swoją orientację?

Aseksualność - orientacja seksualna, awersja seksualna

Jako aseksualne osoby określają się osoby, które nie odczuwają pożądania seksualnego. Dotychczas aseksualność traktowano to jako zaburzenie, dysfunkcję seksualną, jednak pojawia się coraz więcej głosów, by aseksualność uznać za czwartą orientację seksualną. Aseksualność...

Orientacje seksualne

Rodzaje orientacji seksualnych

Orientacja seksualna to trwały, emocjonalny, uczuciowy i seksualny pociąg wobec osób określonej płci. Wbrew spotykanym do dziś opiniom nie jest on kwestią wyboru danej osoby, a uwarunkowany jest złożonym wzajemnym oddziaływaniem czynników zarówno biologicznych,...