Czy brak pracy może być przyczyną depresji?

Dzień dobry. Moja córka od prawie dwóch lat szuka pracy. Stała się bardzo nerwowa, obwinia nas za taki stan jej życia, ubliża nam, rzadko wychodzi z domu, zerwała kontakty z przyjaciółmi- liczy się tylko komputer, z nim spędza cały czas. Nie wiem co robić- nie chce iść do lekarza jak proszę aby poszła, bo podejrzewam u niej depresję. Czy to może być depresja, a może nerwica? Czy można samemu nad tymi objawami zapanować? Jak te objawy leczyć? Jak sprowokować córkę do pójścia do lekarza?

Witam
Opisane objawy wskazują na depresje.
Bezskuteczne szukanie pracy przyczyniło sie do obniżenia nastroju, poczucia bezradności, braku sukcesu, zagubienia ,co w efekcie spowodowało zaburzenia depresyjne, nerwowość, zerwanie kontaktów z rówieśnikami.
Jak to przerwać? Może znaleźć grupę wsparcia osób szukających pracy, może podjąć inną pracę, a w międzyczasie nadal szukać ofert zgodnie z zainteresowaniem.
Można skorzystać z konsultacji terapeuty , psychologa motywacyjnego, ale decyzja należy do córki i pozostaje wskazanie jej zysków z podjęcia takiej terapii .
Pozdrawiam
Anna Szyda

Witam,

niewątpliwie przedłużający się brak zatrudnienia potęguje frustrację i pogarsza stan psychiczny. W mechanizmie błędnego koła- im gorszy stan psychiczny tym prawdopodobieństwo znalezienia pracy się zmniejsza.
Myślę, że niezwykle trudno będzie trudno zapanować nad tymi objawami- najlepiej byłoby aby sama dostrzegła jak te dwie sfery życiowe na siebie wpływają i spróbowała zwrócić się do kogoś o pomoc- w pierwszej kolejności do psychiatry a ten powinien dobrać najlepszą metodę leczenia (farmakoterapia, psychoterapia lub połączenie obu metod).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Należałoby nieco więcej wiedzieć na temat spędzania czasu przez córkę, bo nie można wykluczyć, że mamy do czynienia z uzależnieniem od komputera lub od sieci. Oczywiście brak pracy może być czynnikiem wywołującym objawy depresji ale np. ubliżanie czy obwinianie otoczenia to nie są objawy charakterystyczne dla depresji. Nie można wykluczyć, że brak pracy i pewnie innych obowiązków (np. domowych) pozwalają na nieograniczone spędzanie czasu przy komputerze. Osobom uzależnionym o to przecież głównie chodzi. Proszę sobie odpowiedzieć na pytanie - jakie konsekwencje takiego stanu rzeczy ponosi córka? Myślę, że warto porozmawiać ze specjalistą terapii uzależnień lub z psychiatrą, który zna się na uzależnieniach. Wtedy można będzie wykluczyć lub potwierdzić moje podejrzenia.