Czy brak reakcji na imię u 20-miesięcznego dziecka wskazuje na autyzm?

Dobry wieczór, proszę o pomoc. Czy brak reakcji u 20 miesięcznego dziecka na imię i brak mowy to objawy wskazujące autyzm ? Jesli powiem:” Filip popatrz „jest reakcja albo kied śpiewam jakaś piosenkę która lubi. Ponadto syn lubi towarzystwo, wszystkich zachęca do zabawy, uwielbia kiedy ktoś przychodzi. Pokazuje jesli jest czymś zainteresowany. Wskazuje przedmioty( czasem pomyli). Kiedy pytam, gdzie jest mama, tata etc wskazuje palcem -chyba ze w tym czasie jest zajety czymś innym to nie. Bardzo lubi bawić się pojazdami zgodnie z ich przeznaczeniem( czasem zdarzy mu się zakręcić kołkami) ale tez chętnie ogląda bajeczki, zjeżdża na zjeżdżalni, zrywa trawę i daje kurom, bawi się w piasku, zrywa pomidory, zbiera kamyki Żwawo reaguje na zwierzęta, dzwonek do drzwi, kiedy zobaczy jakies pojazdy. Lubi bawić się w chowanego( śmieje się i chowa albo szuka, kółko graniaste, tańczy kiedy słyszy muzykę. Chętnie ogląda reklamy ale od kilku tyg całkowicie wyeliminowałam media. Pokazuje jak myje włosy, uszy, ręce. Jaki jest duży. Na widok obcych, którzy na niego patrzą potrafi się zawstydzić jednak z reguły nie trwa to długo. Wspina się i złości kiedy odciągam go od czegoś co sprawia mu przyjemnosc( np kiedy wyjmuje go z wanny). Pomimo dużej energii potrafi spokojnie siedzieć w wózku czy samochodzie. Macha rączkami ale tylko kiedy się cieszy- myśle ze to taka forma radości. Właściwie niepokoi mnie „tylko albo aż „-brak reakcji na imię i brak mowy. Myślałam ze może słuch ale kiedy powiem po cichu mam coś fajnego, synek słyszy. Czy to wynika z jakiś zaburzeń czy z charakteru ?

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
Reakcja na imię jest tylko jednym z elementów podczas diagnozy autyzmu i brak owej reakcji o tym nie świadczy.
Na końcu wspomina Pani o braku mowy. Zachęcam zatem do wizyty u logopedy by stwierdził z czego on wynika i zalecił ćwiczenia.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam
Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu