Zapytaj lekarza

1 , 0 2 0 , 2 8 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy całkowity brak empatii u człowieka czyni go socjopatą?

Czy całkowity brak empatii u człowieka czyni go socjopatą? Nie potrafię współczuć nawet najbliższej rodzinie. Jednak nie dostrzegam u siebie braku emocji. Odczuwam lęk, gniew, radość, etc. Zastanawiam się nad wizytą u specjalisty, ale chciałbym najpierw dowiedzieć się czy to może być coś innego.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Zapewne może. Przez internet niestety nikt Panu diagnozy nie postawi. A do czego ona w ogóle miałaby się Panu przydać? Czy chciałby Pan poczuć do kogoś coś, czego Pan być może do tej pory nie czuł? Czy Pana to martwi, czy ciekawi? Pozdrawiam, M. S-W.

0

Tak, może się tak zdarzyć. Brak empatii jest jedną z charakterystyk dla zaburzeń socjopatycznych - ale nie jedyną i nie podstawową. Zatem nie można tylko i wyłącznie na tej podstawie orzekać o jakimś rodzaju socjopatii, bądź jej braku. Jeżeli czuje Pan dyskomfort związany z Pana brakiem empatii - proszę zgłosić się na konsultację psychologiczną. Podczas takiego spotkania specjalista zdiagnozuje problem i podejmie - jeśli będzie taka potrzeba - odpowiednie kroki terapeutyczne. Pozdrawiam.

0

Witam, brak empatii występuje w zaburzeniach socjopatycznych, natomiast nie jest to jedyne kryterium, by postawić diagnozę. Jeśli w związku z tym, czuje Pan dyskomfort proszę zgłosić się na wizytę do psychologa. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, nie tylko uzyska Pan rzetelną odpowiedź ale przede wszystkim psycholog pomoże w ustaleniu przyczyny Pana problemu i określi dalsze postępowanie. trzymam kciuki Aneta Kaluba http://www.zmianamyslenia.pl

Psycholog kliniczny, terapeuta RTZ.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy