Czy celibat może przyczynić się do rozpadu związku?

Z moim partnerem współżyliśmy parę miesięcy i chyba na początku mieliśmy problem, by się dograć. Ja sama miałam problemy z osiągnięciem orgazmu wspólnie, choć w innych sytuacjach nie miałam problemu. Ostatnio jednak mój partner zaproponował, żebyśmy powstrzymali się od pełnego stosunku, ponieważ prezerwatywy nie dają 100% pewności, a aktualnie nasza sytuacja życiowa mogłaby się zawalić przez niechcianą ciążę. Ja się z tym w pełni zgadzam, bo jest to niestety rozsądne podejście. Pytanie tylko czy też bez seksu i z celibatem po pewnych granic nie spowoduje to jakiś problemów w związku czy przede wszystkim natury seksualnej na przyszłość? Bo jeśli seks to taki ważny aspekt związku, to w ograniczenie seksu, które nie wynika z przyczyn np. religijnych a z czystego pragmatyzmu, nie przyczyni się do zaburzeń nerwicowych i rozpadu więzi?

Dzień dobry,

Współżycie seksualne poza funkcjami "rozrodczymi" służy również (a może przede wszystkim) zwiększeniu intymności i pogłębianiu więzi między partnerami. W tym kontekście warto byłoby rozważyć czy przyczyną decyzji o zaprzestaniu współżycia jest wyłącznie racjonalna obawa przed niechcianą ciążą czy może jest ona wynikiem innych mniej lub bardziej uświadomionych przyczyn?

Niezależnie od powyższego, warto mieć na uwadze, że podjęciu decyzji o celibacie towarzyszyć może również wstrzemięźliwość uczuciowa, która może mieć niebanalny, negatywny wpływ na więź pomiędzy dwiema osobami. Nadmienić też trzeba, że zachowania seksualne to nie tylko współżycie genitalno-genitalne, ale też mnóstwo innych czynności i zachowań (określanych np. jako petting) wzmagających poczucie więzi i intymności, a nie zagrażających niechcianą ciążą.

Ze względu na powyższe, można chyba powiedzieć, że powstrzymanie się od seksu nie musi skutkować rozpadem więzi, o ile nie towarzyszyć temu będzie powstrzymanie się od innych czynności wzajemnie zbliżających do siebie partnerów.

Pozdrawiam
Maciej Rutkowski
www.abovo.bialystok.pl