Czy chęć wypicia piwa jest powodem do niepokoju?

Mam pytanie.Moje koleżanki piją dużo,również uczestniczyłam w tego typu imprezach,od 3 tygodni nie ruszyłam alkoholu,obiecałam sobie że nie będę piła,chwilami czuję chęć wypicia piwa,ale boję się uzależnienia,czy taka chęć wypicia jest niepokojąca?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Sama chęć wypicia jednego piwa od czasu do czasu nie jest niczym niepokojącym. Należy jednak wspomnieć w tym miejscu o piciu nałogowym, z przymusu. Wtedy to organizm domaga się alkoholu . Uzależnienie jednak nie pojawia się od razu. Tak jak wspomniałem, okazjonalne picie piwa w towarzystwie nie jest tak bardzo szkodliwe. Ważne by pic z głową.

Picie towarzyskie alkoholu może wciągać i rozumiem Twój strach o popadnięcie w uzaleznienie. Kiedy pije się często oraz w dużych ilościach do tego w towarzystwie podczas imprez pojawia się potem ochota na picie pomimo, że już nie uczestniczy się w tego typu spotkaniach. Jeżeli się obawiasz czy Twoje picie jest ryzykowne możesz wykonać test, który znajdziesz np tutaj http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=51. Jeżeli wynik wyjdzie niepokojący warto przyglądać się jaka jest reakcja na abstynencję. Gdyby nadal Cię coś niepokoił warto umówić się na konsultację do terapeuty uzależnień, kóry przeprowadzi fachowe badanie. pozdrawiam Izabela Trybus