Czy chłopak w wieku 17 lat jeszcze urośnie?

Mam 17 lat i 165 cm jestem najniższy z klasy i po prostu chciałbym urosnąć co mam zrobić.
17 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Zarówno wysokość, jak i tempo wzrostu, są uwarunkowane genetycznie. Samodzielnie nie mamy na to wpływu, możemy natomiast wspomagać organizm, poprzez dbałość w dostarczaniu mu odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych, w tym w szczególności tych, które odpowiadają za wzrost i budowę kości. Ważne jest więc przede wszystkim odpowiednie spożycie wapnia (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnezu (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.

Witam, jeśli chodzi o wzrost to genetyka bierze górę... to, co możesz zrobić to: zdrowo się odżywiać i jeść sporo białka - jajka, chude mięso i ryby, twarogi, ćwiczyć, ale bez obciążenia!(siłownia odpada) oraz wysypiać się! Koniecznie musisz też unikać: papierosów, alkoholu i wszystkiego, co działa niekorzystnie na zdrowie i niszczy komórki.Jedz sporo warzyw i owoców - zawierają witaminy i antoksydanty - które dbają o jakość komórek.
Najważniejsze jednak to zaakceptować siebie! Są rzeczy, których zmienić się nie da - możemy wówczas zmienić jedynie sposób patrzenia na nie :)
pozdrawiam

Witam!
Być może jeszcze urośniesz, ale nie masz na to żadnego wpływu. Jest to zapisane w genach i żadne ćwiczenia czy dieta nie będzie miała wpływu na Twój ostateczny wzrost.

Witam, jesteś w wieku dojrzewania i nie ma powodu, abyś już nie rósł. Odżywiaj się zdrowo i różnorodnie, bądź aktywny fizycznie, a Twój wzrost z pewnością się zmieni. Pozdrawiam.