Czy choroba Hashimoto jest postępująca?

Na usg tarczycy mam niewielkie zmiany ale badania krwi pod kontem hormonów wychodzą dobrze...jeden z lekarzy uznał to za początki Hashimoto czy ta choroba zawsze jest postępująca czy może się zatrzymać na jakimś etapie ? Boję się że będę musiała przez resztę życia trzymać ścisłą dietę i brać hormony, a im więcej czytam o objawach tym częściej mam wrażenie że wszystko pasuje choć to akurat pewnie przez strach.

Witam Panią,

Chorba Hashimoto będąca autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy ma przebieg przewlekły, często postępujący i prowadzi zwykle do trwałej niedoczynności tarczycy, choć znane są przypadki, kiedy proces autoimmunologiczny ulegał wyciszeniu (działanie naszego układu immunologiczego jest czasami nieprzewidywalne..). Warto, aby oznaczyła sobie Pani we krwi poziom przeciwciał przeciwko peroksydazie (anty-TPO) i tyreoglobulinie (anty-Tg). W chorobie Hashimoto dochodzi do podwyższenia stężenia tych przeciwciał. Większą swoistością dla choroby Hashimoto cechują się antyTPO.
W przypadku konieczności brania hormonów - nalezy dobrać taką dawkę leku, aby "uzupełnić to , czego brakuje". Jeśli dawka leku będzie dobrze dobrana, nie będzie Pani miała objawów ubocznych takiego leczenia.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz