Czy choroba kiedyś przekształci się w CHAD?

Witam Mam 30 lat od 12 lat leczę się na nerwice i f33. Mój brat zachorował na chad jako nastolatek,moja nerwica się nasiliła i nastąpił pierwszy epizod depresyjnych. W epizodach na pierwszy plan wysuwają się lęki najpierw o dolegliwości fizycze a od jakiegoś czasu psychiczne. Boje sie, że zachoruje na schizofrenie albo chad skoro mój brat choruje. Im więcej czytam tym lek jest większy i wiecej objawow pasuje. czy możliwe ze mam zła diagnozę i może to być chad albo się w to przeksztalci?

Dzień dobry.

Zaburzenia, z powodu których się Pani leczy, oraz rozpoznanie ChAD u brata w żadnym razie nie oznaczają, że i u Pani wystąpi podobna choroba. Na Pani pytanie, czy możliwe, że ma Pani błędna diagnozę, może odpowiedzieć jedynie lekarz prowadzący. Proszę się nie diagnozować samodzielnie - bardzo często w takich przypadkach ludzie rozpoznają u siebie objawy choroby, której nie mają - a raczej zwrócić się ze swoimi wątpliwościami do lekarza psychiatry.

Nie napisała Pani nic na temat swojego leczenia. Rozumiem, że jest Pani pod opieką lekarza psychiatry. Zachęcam, by obok farmakoterapii - jeśli Pani jeszcze tego nie zrobiła - korzystać również z psychoterapii. Nie tylko może to pomóc zmniejszyć Pani lęki, ale też pozwoli zająć się psychologicznymi przyczynami rozwoju Pani zaburzeń.

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog

Witam Panią
Diagnoza raczej jest prawidłowa, jednak nieleczone
zaburzenia nerwicowo – depresyjne cały czas postępują
i prowadzą do silnego pogarszania się stanu zdrowia
psychicznego
i fizycznego.
Przede wszystkim uniemożliwiają normalne
funkcjonowanie w społeczeństwie.
Mogą też pojawić się inne zaburzenia.
Zatem, zamiast zmartwiać się czy u Pani również wystąpi ChAD,
należy koniecznie wyleczyć obecne dolegliwości.
Wnioskuję, że nerwicę, zaburzenia lękowe i zaburzenia
depresyjne
nawracające leczy Pani tylko farmakologicznie.
Powinna Pani jednak wiedzieć, że środki farmakologiczne
nie leczą nerwicy ani zaburzeń depresyjno - lękowych
i nie rozwiązują Pani problemów, jedynie tłumią objawy.
Aby skutecznie wyleczyć tego typu zaburzenia i ich konsekwencje,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy choroby,
ale również dociera się do przyczyny problemu
i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Witam,

Jeśli do tej pory nie wystąpił u Pani nigdy epizod manii, czy hipomanii, to diagnoza choroby afektywnej jednobiegunowej (F33) jest właściwa. Rozumiem, że jest Pani pod opieką psychiatry i bywa na regularnych wizytach? Owszem, zdarza się w praktyce klinicznej, że z powodu wystąpienia pierwszego w życiu epizodu manii zmieniamy rozpoznanie z choroby afektywnej jednobiegunowej na dwubiegunową. Rodzinne występowanie zaburzeń afektywnych rzeczywiście jest czynnikiem ryzyka wystąpienia tych zaburzeń. Nie warto jednak martwić się na zapas, a jedynie być pod stałą opieką psychiatry, ewentualnie także psychoterapeuty.