Czy choroba objawiająca się jak grypa po każdym większym stresie może być objawem depresji?

Witam. Mam 35 lat i jestem kobietą. Od jakiegoś roku zauważyłam u mnie taką prawidłowość, przy każdym większym stresie ja na drugi dzień nie mogę wstać z łóżka, czuję się jak ciężko chora z objawami typowo grypowymi (ból gardła, mięśni, ostatnio nawet stan podgorączkowy). Myślałam, że to tylko spadek odporności, rozmowa z bliską mi osobą wskazała jeszcze kilka innych objawów. Zawsze wstaję niewyspana, obojętnie, czy kładę się wcześniej, czy później, bolą mnie mięśnie zwłaszcza pleców. Mam zachwiania emocjonalne, potrafię się śmiać, by za chwilę się popłakać. Nie wiem, reszta objawów nie jest tak uciążliwa jak to chorowanie, bo jestem nie do życia, a mam dzieci, dom i bardzo dużo pracy zawodowej. Proszę o odpowiedź, jeżeli to objaw depresji, to będę się leczyć, jeżeli nie, to co to może być? Dodam, że nie przeżyłam żadnej traumy, utraty kogoś bliskiego i innego wydarzenia, które mogłoby spowodować depresję.

Witam serdecznie!

Wiele z nietypowych objawów cielesnych może mieć źródło w stanach emocjonalnych. Psychika i ciało są ze sobą nierozerwalnie związane. Wpływ psychiki na procesy odpornościowe organizmu został potwierdzony szeregiem badań, istnieje gałąź nauki - psychoneuroimmunologia, która bada to zagadnienie. Stres powoduje określone reakcje w układzie immunologicznym. Uważa się również, że odgrywa istotną rolę w powstawaniu depresji. Ponadto udowodniono, że leki stosowane w leczeniu zaburzeń nastroju, wywierają modulujacy wpływ na układ odpornościowy.

Niektóre z opisywanych przez Panią objawów mogą mieć dość proste wyjaśnienie: przeżywany stres powoduje mobilizację organizmu i aktywację układu współczulnego. Ta część układu nerwowego powoduje wzrost napięcia mięśni. Dlatego po ustąpieniu stresu można odczuwać zmęczenie i znużenie mięśni, np. mięśni grzbietu.

Pomoc w opanowywaniu objawów stresu może przynieść Pani psychoterapia. Umożliwia ona nie tylko lepszą kontrolę nad objawami, ale i zrozumienie ich przyczyny oraz zapobieżenie ich występowaniu w przyszłości. Ponadto polecam Pani wizytę u lekarza psychiatry w celu postawienia rozpoznania i rozważenia ewentualnych wskazań do farmakoterapii.

http://portal.abczdrowie.pl/stres-a-twoja-odpornosc

Serdecznie pozdrawiam