Czy choroba wpływa na obniżenie skuteczności antykoncepcji?

Witam. Mam następujący problem. W dniu w którym miałam wieczorem przyjąć szesnastą tabletkę (a więc już w trzecim tygodniu) z moich dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych rano ok. godziny 8 miałam biegunkę. Poprzedniego dnia przyjęłam pigułkę o normalnej porze, tj. przed 21, założyłam więc, że pigułka zdążyła się wchłonąć i nie przyjmowałam kolejnej, ani też nie rozpoczynałam wcześniej tygodnia przerwy. Czy dobrze postąpiłam? Mam jednak wątpliwości co do tego, co nastąpiło później. Mianowicie przyjęłam na biegunkę następujące leki: N***  - rano 200mg i znowu 200mg ok. godziny 15, T*** - tylko rano, jedną tabletkę 500mg i krople żołądkowe również tylko rano. Czy to prawda, że nie wpływają one na skuteczność antykoncepcji? Później, około południa, dostałam wysokiej jak na mnie gorączki, bo prawie 39 stopni i dlatego też przyjęłam ok. godziny 15 dwie tabletki I*** - czy on także nie ma wpływu na antykoncepcję hormonalną? Wieczorem tego samego dnia, kiedy wszelkie objawy ustąpiły, przyjęłam o zwykłej porze 16. tabletkę antykoncepcyjną. Następnego dnia objawy zanikły całkowicie, jedynie wieczorem, już po przyjęciu kolejnej 17. tabletki, miałam nieco luźne wypróżnienie, które jednak zdecydowanie nie było biegunką, a jedynie jak sądzę objawem, że praca jelit wróciła do normy. W związku z tym chciałabym zapytać, czy ta krótka choroba i przyjęte podczas niej leki mogły spowodować zmniejszenie ochrony antykoncepcyjnej? Bardzo zależy mi na szybkiej odpowiedzi, gdyż w najbliższy wtorek kończy mi się blister i nie wiem, czy mogę bez ryzyka zacząć normalnie tydzień przerwy, bo wszystkie tabletki w trzecim tygodniu się wchłonęły, czy też, jeżeli któraś z ostatnich tabletek mogła nie zadziałać, miałabym pominąć tydzień przerwy jak podaje ulotka, abym była cały czas chroniona przed ciążą. Dodam, że bardzo zależy mi na czasie, ponieważ kolejny blister musiałabym zacząć już w środę, 29 września, ale nie jestem pewna, czy jest to konieczne i nie wiem, co robić. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

N*** nie powinien być stosowany z innymi lekami z uwagi na jego silne wlaściwości adsorbcyjne. Bezpieczniej będzie połączyć opakowania (tj. nie robć przerwy). Takie postępowanie zapewni Pani pełną ochronę.