Czy choroby autoimmunologiczne mogą występować łącznie?

Czy choroby autoimmunologiczne mogą występować łącznie? Mam zdiagnozowane SM i HASHIMOTO (czyli mogą - odpowiedziałam sobie częściowo sama), i objawy pasujące do ZZSK, reumatoidalnego zapalenia stawów i toczenia (zbliżone do objawów SM i autoimmunologicznego zapalenia tarczycy - silne i promieniujące bóle stawów biodrowych promieniujące do stóp). W jaki sposób to zdiagnozować i u jakich specjalistów. Z góry dziękuję.

Lek. Katarzyna Szymczak

Mogą występować łącznie albo w formie tzw zespołów nakładania,wskazana diagnostyka u reumatologa.
Pozdrawiam